• Wysokoelastyczne

    Materac wysokoelastyczny - co to jest? 

    Generalną cechą materacy jest ich elastyczność (odbojność). Reguła jest taka, że im wyższa, tym lepsza jakość produktu. Pisząc o jakości mamy na myśli uczucie otulającej miękkości i komfort odpoczynku. Biorąc po uwagę elastyczność pianka HR zdecydowanie góruje nad pozostałymi materiałami wypełnienia materacy. Jest wysokoelastyczna, posiada gładką fakturę i nieregularną strukturę oraz charakteryzuje się tzw. elastycznością punktową. Co to oznacza? Pianka HR utrzymuje kręgosłup na całej jego długości i w każdej pozycji snu. Mówiąc krótko, możesz leżeć na brzuchu, plecach lub na boku i nie martwić się o to, czy kręgosłup jest w zdrowej pozycji. 

    Pianka wysokoelastyczna - zalety

    Pianka wysokoelastyczna występuje w różnych twardościach. Jej ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do wagi i wzrostu śpiącego oraz system 7 stref podparcia, który dopasowuje materac do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

    Możesz być także spokojny, jeśli dzielisz łóżko z partnerem, który ma dynamiczny sen. Dzięki piance HR jego ruchy są amortyzowane, więc odczujesz je zdecydowanie słabiej. Nie musisz się też martwić o odkształcenia podczas użytkowania.  Materac wysokoelastyczny szybko odzyskuje pierwotny kształt nawet po najbardziej intensywnej eksploatacji. Mogą go stosować osoby borykające się z alergią, gdyż doskonale przepuszcza powietrze. 

    Twarda i elastyczna pianka HR często łączona jest z miękką pianką termoelastyczną. Taki zestaw gwarantuje zwiększenie elastyczności punktowej materaca. Mówiąc krótko, materac z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej jest miękki na powierzchni, ale dość twardy w środku. Takie połączenie znacznie zwiększa komfort snu. 

    Gdzie kupić materac wysokoelastyczny?

    Materac wysokoelastyczny jest obecnie bardzo popularny. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj ze względu na dobry stosunek jakości do ceny oraz jego właściwości prozdrowotne. Oferując materac wysokoelastyczny sklep internetowy Lectus zwraca uwagę na komfort swoich Klientów i kieruje się ich sugestiami. W razie jakichkolwiek pytań nie zawahaj się skontaktować z naszym Działem Obsługi Klienta

  • Termoelastyczne

    Materace piankowe termoelastyczne 

    Materace termoelastyczne wykonane są częściowo z pianki termoelastycznej Memory Visco. Jest to bardzo nowoczesny materiał, jaki wykorzystuje się do produkcji materacy. Jednak jest on bardzo miękki, dlatego nie wypełnia się nim całego materaca. Pianka visco występuje w połączeniu z innymi rodzajami pianek, na przykład wysokoelastyczną. Najczęściej jej warstwa ma grubość około 5 cm.

    Materac, który dostosuje się do Ciebie

    Materac z pianki termoelastycznej jest bardzo wrażliwy na temperaturę ciała śpiącego i pod jej wpływem dopasowuje się do sylwetki. Odpoczywając na tego typu materacu masz wrażenie, że unosisz się w powietrzu, a Twoje ciało otula wyjątkowy komfort. Wszystko to dzięki efektowi "wtapiania się" ciała w materac. Co ciekawe, pianka memory jest bardzo odporna na odkształcenia. Mimo tego, że perfekcyjnie przylega do sylwetki, szybko uzyskuje swój pierwotny kształt. Dlatego nosi również miano "pianki pamięciowej". Mówiąc językiem technicznym została "zaprogramowana" tak, aby dostosować się do Twoich indywidualnych potrzeb podczas snu, a kiedy nie jest użytkowana, po prostu wraca do standardowego kształtu. 

    Równomiernie rozłożony ciężar i długi sen

    Dzięki zdolności komórek pianki do przekazywania sobie energii ciśnieniowej, ciężar ciała rozkładany jest równomiernie na całą powierzchnię materaca. Dzięki temu śpiący nie ma potrzeby częstego przemieszczania się. Mówiąc krótko, śpisz dłużej i spokojniej. Jeśli więc masz niespokojny sen, a partner skarży się na częstą zmianę pozycji podczas snu, materac termoelastyczny będzie najlepszym wyborem.

    Pianka termoelastyczna - dla chorych oraz tych, którzy lubią ciepło

    Materac termoelastyczny poprawia krążenie krwi. Pianka reaguje na temperaturę ciała, więc nagrzewa się jednocześnie oddając ciepło. Dlatego jeśli jesteś osobą, która lubi ciepło i często marznie w nocy, materac z pianki termoelastycznej może być dobrym wyborem. Pianka leniwa, bo tak też jest nazywana, zapobiega powstawaniu odleżyn u osób chorych. Dlatego kiedyś stosowano ją głównie w materacach szpitalnych. 

  • Ortopedyczne

    Materace ortopedyczne

    Materace ortopedyczne służą profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Innymi słowy, pomagają zapobiegać powstawaniu oraz rozwijaniu się chorób kręgosłupa podczas snu. Główną rolą takiego materaca jest sprzyjanie utrzymaniu właściwej pozycji kręgosłupa. Tego rodzaju materace mają również proporcjonalnie rozmieścić nacisk na ciało. Ma to na celu odciążenie jego wypukłych części oraz podparcie wgłębień. Najlepsze materace ortopedyczne to takie, które cechuje 7 stref podparcia kręgosłupa. Sprawiają one, że każda jego część jest odpowiednio ułożona.

    Materac ortopedyczny - rodzaje

    Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy ortopedycznych. Możemy je klasyfikować ze względu na rozmiar oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. I tak wyróżniamy materace ortopedyczne jednoosobowe oraz materace ortopedyczne podwójne. Wśród takich do sypialni z pojedynczym łóżkiem znajdziemy materac ortopedyczny 80x200, nieco szerszy materac ortopedyczny 90x200 oraz materac ortopedyczny 120x200Dużo większy wybór jest wśród materacy dla par. Znajdziemy tutaj niezbyt szeroki materac ortopedyczny 140x200, oraz klasyczny materac ortopedyczny 160x200.  Dla osób dysponujących większą przestrzenią dobrym wyborem będzie materac ortopedyczny 180x200 oraz największy  materac ortopedyczny 200x200.

    Materac ortopedyczny na kręgosłup

    Wybierając materac ortopedyczny należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Główne z nich to waga osoby, dla której będzie on przeznaczony oraz rodzaj schorzenia, z jakim się ona boryka.  Przy wyborze takiego materaca należy zwrócić uwagę na obecność tzw. 7 stref podparcia kręgosłupa. Materace 7-strefowe doskonale dopasowują się do kształtu ciała i perfekcyjnie podpierają nasz kręgosłup. Jednak materac ortopedyczny jest zalecany nie tylko osobom borykającym się z bólami kręgosłupa. W zależności od materiału wypełnienia może on również pomagać w leczeniu bólów szyi, stawów i mięśni, eliminować cierpnięcie nóg i ramion oraz przyśpieszać regenerację po urazach i operacjach.

  • Dziecięce

    Materace dla dziecka

    Nie od dziś wiadomo, że zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Dotyczy to również najmłodszych. Wyspane i wypoczęte dziecko jest pełne energii i gotowe do odkrywania świata. Dobry sen ma mu zapewnić odpowiednio dobrane łóżko i dobry jakościowo materac.

    Jaki materac do łóżka dla dziecka?

    Materace dla dzieci występują na rynku w wielu formach i kilku rozmiarach. Materac z pianki wysokoelastycznej dla dziecka bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu ciała Malucha zapewniając mu wygodę i dbając o odpowiednie ułożenie sylwetki. Materac dziecięcy z pianki termoelastycznej zapewni mu ciepło i sprawi, że będzie miało wrażenie miękkiego otulenia. Ten rodzaj materaca nie jest jednak polecany noworodkom i niemowlętom. Jego niezwykle miękka faktura może okazać się niebezpieczna. Utrudnia zmianę pozycji ciała powodując tym samym ryzyko uduszenia.

    Materac do łóżeczka dla dziecka

    Łóżeczka dla dziecka występują zazwyczaj w dwóch rozmiarach – 120x60 i 140x70. Przed kupnem materaca należy więc sprawdzić jego rozmiar, gdyż powinien on dokładnie przylegać do podłoża. Tym samym materac 120x60 będzie za mały do łóżeczka 140x70, a materac 140x70 nie zmieści się do takiego wymiarach 120x60. Kolejną kwestią jest stan materaca. Ze względów higienicznych oraz zdrowotnych ważne jest, aby materac dziecięcy był fabrycznie nowy. Po pierwsze dlatego, że podłoże, na którym śpimy, ma bezpośredni kontakt z ciałem, a po drugie materac dostosowuje się do sylwetki śpiącego i po latach eksploatacji jest już przystosowany do jej kształtu.  

    Materac dla dziecka - jaka twardość?

    Najmłodszym dzieciom zaleca się materace o twardszej powierzchni. Należy do nich materac z matą kokosową, która utwardza podłoże i świetnie przepuszcza powietrze. Skóra noworodków i niemowląt powinna oddychać naturalnie, a mata kokosowa również dobrze odprowadza wilgoć. Starszym dzieciom możemy sprawić materac o mniejszej twardości, na przykład z dodatkiem pianki termoelastycznej. Istotne jest natomiast, aby był to materac antyalergiczny, który zapobiega rozwojowi roztoczy. Takie właściwości posiada lateks, który dodatkowo bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu ciała Malucha i daje efekt otulenia. Dlatego materac lateksowy może stanowić świetny wybór już od pierwszych dni życia.  

    Materac ze zdejmowanym pokrowcem

    Materac dla dziecka powinien być także wyposażony w zdejmowany pokrowiec,  który możesz z łatwością ściągnąć i wyprać. Tkanina powinna również przepuszczać powietrze. Posiadając pokrowiec spełniający te warunki możesz bez obaw o plamy pozwolić swojemu dziecku bawić się w łóżeczku nie martwiąc się jednocześnie o jego zdrowie.

  • Piankowe

    Właściwie dobrany materac to klucz do zdrowego, długiego i relaksującego snu. Gwarantuje właściwe ułożenie sylwetki, dba o nasz kręgosłup, relaks i wygodę. Z tych powodów istotne jest, aby doskonale spełniał Twoje oczekiwania. Wierzymy, że poniższy wpis odpowie na wiele Twoich pytań i pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. 

    Materac piankowy - jaki wybrać?

    Materace piankowe występują na rynku w trzech rodzajach. Dzielą się na materace z pianki poliuretanowej, materace z pianki wysokoelastycznej oraz materace z pianki termoelastycznej. Inne kryterium podziału to twardość materaca. Tutaj wyróżniamy materace miękkie (H1) oraz materace średniomiękke (H2). Pierwsze przeznaczone są dla osób ważących nie więcej niż 60 kilogramów, natomiast materac średniomiękki to dobry wybór dla osób o wadze od 50 do 80 kg. To jeszcze nie wyczerpuje tematu. Dla osób o wadze w przedziale 70-110 kg przewidziano materace średniotwarde (H3). Ostatnią kategorię stanowią materace twarde (H4). Te przeznaczone są dla osób ważących powyżej 110 kg.

    Materace piankowe - opinie

    Materace piankowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić, ponieważ świetnie podpierają sylwetkę podczas snu, a poza tym są bardzo wygodne. Do ich produkcji nie używa się sprężyn. Dlatego, przeciwnie do swoich sprężynowych odpowiedników, materace piankowe oferują podparcie punktowe. Co to oznacza? Głównie to, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała człowieka. Są także przyjazne dzieciom i osobom cierpiącym na alergie. Materace piankowe można stosować w regulowanych stelażach, czyli takich gdzie możesz podnosić oraz opuszczać zagłówek i podnóżek. 

    Jaki materac piankowy kupić?

    Na rynku obecnych jest kilka rodzajów materaców piankowych. Są to materace z pianki elastycznej, zwanej też poliuretanową. Jest to najprostszy i najtańszy zarazem rodzaj materaca piankowego. Nieco bardziej skomplikowaną budowę oraz funkcje mają materace wysokoelastyczne, które wykonane są ze sprężystej pianki wysokoelastycznej. Takie materace  są gładkie w dotyku, a wewnątrz posiadają nieregularną strukturę. Ich główna cecha to, wspomniana wyżej,  elastycznością punktowa, czyli trzymanie kręgosłupa na całej jego długości i w każdej pozycji podczas snu. Innymi słowy, możesz spać na brzuchu, boku, czy plecach i nie zastanawiać się nad tym, czy kręgosłup jest odpowiednio ułożony. Drugim rodzajem materacy piankowych są materace termoelastyczne.  Ich wypełnienie to po części pianka visco, która ogrzewa ciało. Jeśli więc w nocy często doskwiera Ci zimno, warto wziąć pod uwagę materac z pianki termoelastycznejPianka memory, bo tak też jest nazywana, przeciwdziała powstawaniu odleżyn u chorych. Z tego powodu niegdyś wykorzystywano ją przede wszystkim w materacach szpitalnych. 

    Materace piankowe dla dzieci

    Przy doborze materaca nie możemy zapominać o najmłodszych. Materac piankowy do łóżeczka może być użytkowany już od pierwszych dni życia. Należy jednak pamiętać, aby – przynajmniej w okresie noworodkowym i niemowlęcym – nie był to materac termoelastyczny. Eksperci nie zalecają go ze względu na efekt "wtapiania się" ciała w materac, który przy malutkich dzieciach powoduje ryzyko uduszenia.  Dlatego właśnie najmłodszym dzieciom poleca się materace o twardszej powierzchni. Przykładem jest materac z matą kokosową, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze i utwardza podłoże. Sprzyja to nie tylko prawidłowemu ułożeniu ciała podczas snu, ale również pozwala skórze oddychać. Starsze dzieci mogą śmiało spać na materacu o mniejszej twardości. W tym przypadku nie ma przeciwskazań do używania materaca termoelastycznego. Bardzo ważne jest jednak, aby był to materac antyalergiczny, który zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Taką cechę posiada lateks, który dodatkowo świetnie dostosowuje się do kształtu ciała dziecka i daje efekt otulenia. Dlatego materac lateksowy może być doskonałym wyborem już od pierwszych dni życia.  

  • Kieszeniowe

    Materace kieszeniowe

    Materace kieszeniowe  to rodzaj materaców sprężynowych. Są one wyposażone w system pojedynczych sprężyn, z których każda umieszczona jest w osobnej kieszonce. Sprężyny mają walcowaty kształt i niewielkie rozmiary. Dlatego materac kieszeniowy zawiera ich bardzo dużo. Niektóre modele mają ich nawet 1000. Generalna zasada jest taka, że im więcej kieszonek, tym lepsza jakość snu. Tajemnica tkwi jednak nie tylko w ilości, ale w sposobie łączenia kieszonek. Każda sprężyna znajduje się w woreczku wykonanym z tkaniny. Woreczki te zostają ze sobą połączone rzędowo. W efekcie to właśnie one, a nie sprężyny są ze sobą spojone. Ma to sprawić, że każda sprężyna pracuje oddzielnie, tym samym perfekcyjnie dopasowując się do kształtu naszego ciała. Ten efekt określamy elastycznością punktową materaca. Ponieważ każda sprężyna to osobny punkt podparcia, im jest ich więcej, tym lepiej materac dostosuje się do naszej sylwetki.

    Rodzaje materaców kieszeniowych

    Oczywiście kieszonki ze sprężynami nie są jedynym komponentem materaców kieszeniowych. W ich skład wchodzą także pianki. Przykładem jest materac kieszeniowy z pianką termoelastyczną. Jest to materac o miękkiej powierzchni, bardzo czuły na dotyk. Gdy się na nim położysz, odniesiesz wrażenie "wtapiania się" w środek. Niektórzy nazywają to efektem otulenia, szczególnie zalecanym osobom marznącym w nocy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli materaców kieszeniowych z pianką elastyczną. Mają one dodatki w postaci mat kokosowych, filcu lub na przykład warstwy lateksu.  Materac kieszeniowy z matą kokosową jest nieco twardszy. Właściwości utwardzające ma kokos, który dodatkowo świetnie przepuszcza powietrze. Natomiast  materac kieszeniowy z lateksem jeszcze lepiej dostosowuje się do kształtu ciała zapewniając wysoki komfort snu. Jeśli zależy Ci na długiej żywotności materaca, możesz wziąć pod uwagę materac kieszeniowy z filcemFilc jest surowcem naturalnym, umieszczonym między sprężynami a wkładem. Naturalny filc znacznie wydłuża żywotność materaca.

    Cichy i miękki materac 

    Ogromną zaletą materacy kieszeniowych jest ich cicha praca. To także efekt wyposażenia produktu w wiele kieszonek. Jest to wprost idealne rozwiązanie dla par. Kiedy jedna osoba ma tendencje do niespokojnego snu, druga nie odczuje mocno jej ruchów. Materac kieszeniowy jest zazwyczaj dość miękki. Dlatego, kiedy na nim usiądziemy, łatwo się w niego zagłębimy. Jednak przy pozycji leżącej, a do takiej przecież powinien służyć materac, nie jest to odczuwalne. Materiał bardzo dobrze otuli nasze ciało dostosowując się do jego kształtu. 

  • Bonellowe

    Materace bonellowe

    Materace bonellowe to drugi, po materacach kieszeniowych, rodzaj materaców sprężynowych. Wypełnione są one sprężynami bonellowymi, które mają kształt klepsydry. Sprężyny połączone są ze sobą drutem, co powoduje tzw. sprężystość progresywną. Sprawia to, że niewielki nacisk powoduje mały opór materaca. A im większy nacisk, tym większy opór. Ten rodzaj materaców występuje w wielu rozmiarach. Materac bonellowy 90x200 to opcja dla jednej osoby. Podobnie jak materac sprężynowy 80x200. Jeśli interesują Cię warianty małżeńskie polecamy materac bonellowy 160x200 bądź materac bonellowy 180x200. Funkcję pośrednią pełnią: materac sprężynowy bonellowy 140x200 oraz materac 120x200. A jeśli Twoje łóżko jest naprawdę duże w grę wchodzi materac bonellowy 200x200

    Materac bonellowy = materac trwały

    Istotną zaletą tego rodzaju materaców jest ich długa żywotność i atrakcyjne ceny. Są dosyć twarde, dlatego bez obaw mogą z nich korzystać osoby o większej masie ciała. To powoduje jednak, że materac bonellowy nie dostosuje się idealnie do naszej sylwetki. A gdy na łóżku śpią dwie osoby, będą one odczuwały wzajemną zmianę pozycji. Istnieją różne materiały, które oprócz sprężyn, znajdują się w materacach bonellowych. Przykładem może być materac bonellowy kokosowy. Posiada on warstwę maty kokosowej, która utwardza materiał sprawiając jednocześnie, ze lepiej przepuszcza on powietrze.  Materac bonellowy z filcem jest natomiast niezwykłe trwały, gdyż warstwa filcu (podobnie jak warstwa pianki poliuretanowej) nałożona jest obustronnie. 

    Materac bonellowy - dla kogo

    Dzięki wspomnianej wcześniej sprężystości progresywnej materace bonellowe są odpowiednie dla osób o zróżnicowanym wzroście i różnej wadze. Wszystko dzięki temu, że materac jest twardy i odporny na odkształcenia. Z tego właśnie powodu materace bonellowe często możemy zobaczyć w hotelach i pensjonatach. Używają ich przecież różne osoby, a materac powinien dostosować się do każdej z nich. Czy jednak warto zaopatrzyć się w taki produkt w domu? To zależy. Jeśli zależy Ci na oszczędności taki wybór może być strzałem w dziesiątkę. Ceny są przystępne i uzależnione głównie od rodzaju dodatków. Na łóżko z takim podłożem mogą też zdecydować się osoby o większej wadze. Materac bonellowy jest dość twardy, dzięki czemu dobrze utrzymuje ciężar ciała. Sprężyny są również wytrzymałe, powodując długą żywotność produktu, oraz nie odkształcają się. Możesz wziąć pod uwagę materac bonellowy także jeśli często gościsz członków rodziny lub znajomych. Nie dostosowuje się on idealnie do kształtu ciała, dlatego z powodzeniem może być używany przez różne osoby. 

  • Topery
  • Ochraniacze

Materace

+

Kategoria

    Rozmiar

      Powierzchnia

        Materiał

          Kolekcje

            Trendy

              Twardość

                Czas wysyłki

                  Rodzaj materaca

                    Grubość materaca

                      Wysokość

                        Cena

                        Od 
                        do 
                        Wyprzedaż
                        Wysyłka wspólna

                        Filtry

                        Materac piankowy, sprężynowy czy lateksowy - jaki wybrać?

                        Na rynku dostępne są materace o różnych, czasem trudnych do zapamiętania, nazwach. Próbując rozeznać się w temacie czasem łatwiej się w nim...pogubić. Mnogość rodzajów, rozmiarów czy grubości potrafi oszołomić nawet najbardziej wytrwałych. Często takie poszukiwania, zamiast pomóc, tylko mnożą nasze wątpliwości. A przecież odpowiednio dobrany materac to klucz do odnowy organizmu i zdrowego snu. Zapewnia odpowiednie ułożenie ciała, dba o formę kręgosłupa oraz komfort wypoczynku. Dlatego tak ważne jest, aby perfekcyjnie odpowiadał Twoim potrzebom. Wierzymy, że poniższy tekst okaże się pomocny przy wyborze materaca najlepszego dla Ciebie. 

                        Materace piankowe

                        Najbardziej nowoczesne są materace piankowe, które obecnie cieszą się rosnącą popularnością. Zapewniają podparcie sylwetki podczas snu, a do tego są bardzo komfortowe. Dzieje się tak dlatego, że do ich produkcji nie wykorzystuje się sprężyn. W odróżnieniu swoich  sprężynowych odpowiedników, materace piankowe zapewniają podparcie punktowe. To znaczy, że precyzyjnie dopasowują się do naturalnych fizjonomii ciała człowieka. Dzięki zastosowaniu hiperalergicznych komponentów są idealne dla dzieci i alergików. Ta grupa materacy pozwala na stosowanie ich w stelażach regulowanych (z podnoszonym zagłówkiem i podnóżkiem).  

                        Jaki materac piankowy kupić?

                        W zależności od preferencji możemy wybierać między materacami wykonanymi z klasycznej pianki poliuretanowej lub zaawansowanych pianek: sprężystej pianki wysokoelastycznej typu HR oraz pianki termoelastycznej Memory Visco z funkcją pamięci kształtu. Materace te różnią się między sobą właściwościami, elastycznością oraz twardością. Występują w różnych wersjach  od materacy o nieskomplikowanej, jednolitej budowie, po najwyższej jakości materace premium. Te ostatnie wykonane są z zaawansowanych komponentów o budowie warstwowej.

                        Materace piankowe - wysokoelastyczne HR

                        Materace wysokoelastyczne wykonane są z pianki typu HR, która wyróżnia się wysoką wytrzymałością. Pianka HR to materiał o gładkiej fakturze i nieregularnej strukturze. Jest niezwykle elastyczna gwarantując wysoki komfort użytkowania. Materace wykonane z pianki tego typu doskonale przepuszczają powietrze, są wytrzymałe na rozciąganie i szybko odzyskują pierwotny kształt po intensywnym ściskaniu. Pianka amortyzuje ruchy ciała, więc jest idealna jeśli dzielisz łóżko z partnerem, który w nocy śpi niespokojnie. Pianka wysokoelastyczna występuje w różnych twardościach. Jej ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do wagi i wzrostu śpiącego oraz system 7 stref twardości, który dopasowuje materac do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

                        Materace piankowe - termoelastyczne Memory Visco

                        Materace termoelastyczne wykonane są częściowo z pianki termoelastycznej Memory Visco. Pianka ta to najbardziej zaawansowany technologicznie surowiec, jeżeli chodzi o produkcję materacy. Jednak jest zbyt miękka, aby cały produkt powstał na jej bazie. Najczęściej jej warstwa ma grubość około 5 cm. W przeciwieństwie do innych pianek, miękka pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę ciała śpiącego i pod wpływem ciepła idealnie dopasowuje się do sylwetki. Daje wrażenie unoszenia się w powietrzu i otula nasze ciało niesamowitym komfortem. Jej szczególną cechą jest odporność na odkształcenia. Mimo tego, że idealnie przylega do sylwetki, jest bardzo elastyczna i szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dlatego właśnie określa się ją również jako "piankę pamięciową". Pianka leniwa, bo tak też jest nazywana, zapobiega powstawaniu odleżyn u osób obłożnie chorych. Stąd stosowana jest w materacach medycznych i ortopedycznych.  Dzięki zdolności komórek pianki do przekazywania sobie energii ciśnieniowej, ciężar ciała rozkładany jest równomiernie na całą powierzchnię materaca. Dzięki temu śpiący nie ma potrzeby częstego zmieniania pozycji  w czasie snu. Jeśli chcesz, aby podłoże, na którym śpisz dopasowało się do kształtu Twojego ciała oraz zapewniało precyzyjne podparcie, materac termoelastyczny będzie najlepszym wyborem.

                        Materace sprężynowe

                        Jeśli w nocy często jest Ci zbyt ciepło, materac sprężynowy będzie stanowił świetny wybór. Sprężynowa struktura zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, przez co materace sprężynowe wydają się być chłodniejsze i bardziej suche niż te z pianki i lateksu. Dodatkowo materace sprężynowe są bardzo trwałe.

                        Jaki materac sprężynowy kupić?

                        Materace bonellowe

                        Materace bonellowe to popularna odmiana materacy sprężynowych. Ich nazwa pochodzi od zastosowanej technologii produkcji sprężyn, na bazie których ten typ materaca jest zbudowany. Sprężyna bonellowa ma kształt klepsydry, a więc obustronnie zwężający się ku środkowi. Jest szeroka na obu końcach i węższa pośrodku. Największe zalety modeli bonellowych to ich długa żywotność (wytrzymałość), odporność na duży ciężar fizyczny, uniwersalność, stosunek ceny do jakości (ze względu na niską cenę). Materace zbudowane na bazie sprężyn bonellowych charakteryzują się tak zwaną sprężystością progresywną. Im mocniej naciskasz, tym większy opór stawia naciskana powierzchnia sprężyn. Jeśli zaś naciskasz lekko, sprężyna bonellowa stawia stosunkowo mały opór. Dzięki temu materac ten będzie odpowiedni dla osób o różnej wadze. Materace sprężynowe świetnie sprawdzają się w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie z jednego łóżka korzystają różne osoby: czasem lżejsze, czasem cięższe.

                        Jednak to, co sprawdzi się w hotelu, niekoniecznie będzie najlepsze w domu, gdzie każdy ma swoje łóżko. Największą wadą materacy bonellowych jest elastyczność powierzchniowa ze wszystkimi tego konsekwencjami dla ergonomii snu. We wkładzie bonellowym pojedyncze sprężyny są uporządkowane w system, a wszystko to w całość spina spiralny drut. Tego rodzaju sztywne łączenie powoduje, że siły działające na materac bonellowy podczas korzystania z niego, rozłożone zostaną po całej jego powierzchni. Mówiąc prościej, materac nie dopasowuje się idealnie do ciała. Poza tym, gdy w jednym łóżku śpią dwie osoby, a jedna z nich często rusza się podczas snu, druga odczuje zmianę powierzchni materaca pod sobą.

                        Materace kieszeniowe

                        Materace sprężynowe wyposażone w sprężynę kieszonkową to inaczej materace kieszeniowe. Zbudowane są one w oparciu o uporządkowany system pojedynczych sprężyn. Sprężyny mają kształt walca, są stosunkowo ciche i niewielkie. Dlatego w materacu jest ich dużo. W bardziej czułych wersjach modeli kieszeniowych, sprężyn może być nawet 1000. Sekret kryje się jednak w sposobie ich łączenia. W materacach kieszeniowych każda sprężyna umieszczona jest w wykonanym z tkaniny woreczku, o odpowiednio dobranej wielkości. Woreczki zszywa się w rzędy, a te z kolei łączy się ze sobą. W rezultacie to nie sprężyny są spojone ze sobą, ale skrywające je woreczki. Wskutek tego każda sprężyna pracuje niezależnie od innych. Przez to materac kieszeniowy  lepiej dopasuje się do kształtu ciała człowieka, odpowiadając punktowo na nacisk. Ten efekt jest nazywany elastycznością punktową materaca. Gdy dwie osoby śpią w jednym łóżku i jedna z nich często się rusza, druga osoba nie jest już narażona na zmianę powierzchni materaca pod sobą, tak jak ma to miejsce w przypadku modeli bonellowych.

                        Materace ortopedyczne

                        Materace ortopedyczne projektowane są po to, aby przeciwdziałać powstawaniu oraz pogłębianiu się chorób kręgosłupa w czasie snu. Innymi słowy, podstawowym celem takiego materaca jest utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa. Tego typu materace posiadają także funkcję odpowiedniego rozmieszczenia nacisku na ciało. Wszystko po to, aby odciążyć jego wypukłe części a dać podparcie w miejscach zagłębień. Najbardziej efektywne materace ortopedyczne to te, które posiadają 7 stref podparcia kręgosłupa. Sprawiają one, że każda jego część posiada odpowiednie podłoże. 

                        Materace lateksowe

                        Materace lateksowe to ostatni rodzaj materaców. Charakteryzują się wkładem z pianki lateksowej. Dzięki temu są bardzo elastyczne i wytrzymałe, jeszcze bardziej niż materace kieszeniowe. Powierzchnia przeznaczona do spania perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając stabilne podparcie kręgosłupa. Materace lateksowe cenione są szczególnie ze względu na elastyczność punktową, która uchodzi tutaj za niemal wzorową. Wkładka z lateksu ma właściwości antyalergiczne, zapobiega rozwojowi roztoczy i dlatego polecana jest alergikom. Lateks ma porowatą strukturę, wkłady wyposaża się w system otworów, zapewniających ciągłą wentylację materaca. Modele lateksowe stosuje się do stelaży regulowanych, o zwiększonym kącie łamania sąsiadujących płaszczyzn.

                        Nasza strona internetowa wykorzystuje technologie plików cookies (tzw.ciasteczka) oraz podobne technologie w celach statystycznych, reklamowych i funkcjonalnych. Dzięki nim możemy lepiej dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Klikając "Zgadzam się"  wrażasz zgodę na wykorzystywanie Twoich plików cookies. Dowiedź się więcej klikając tutaj.

                        Spersonalizuj Zgadzam się
                        +
                        ZALOGUJ
                        ZALOGUJ
                        lub
                        ZAREJESTRUJ