Filtry
Właściwie dobrany materac to klucz do zdrowego, długiego i relaksującego snu. Gwarantuje właściwe ułożenie sylwetki, dba o nasz kręgosłup, relaks i wygodę. Z tych powodów istotne jest, aby doskonale spełniał Twoje oczekiwania. Wierzymy, że poniższy wpis odpowie na wiele Twoich pytań i pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
Materace piankowe występują na rynku w trzech rodzajach. Dzielą się na materace z pianki poliuretanowej, materace z pianki wysokoelastycznej oraz materace z pianki termoelastycznej. Inne kryterium podziału to twardość materaca. Tutaj wyróżniamy materace miękkie (H1) oraz materace średniomiękke (H2). Pierwsze przeznaczone są dla osób ważących nie więcej niż 60 kilogramów, natomiast materac średniomiękki to dobry wybór dla osób o wadze od 50 do 80 kg. To jeszcze nie wyczerpuje tematu. Dla osób o wadze w przedziale 70-110 kg przewidziano materace średniotwarde (H3). Ostatnią kategorię stanowią materace twarde (H4). Te przeznaczone są dla osób ważących powyżej 110 kg.
Materace piankowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić, ponieważ świetnie podpierają sylwetkę podczas snu, a poza tym są bardzo wygodne. Do ich produkcji nie używa się sprężyn. Dlatego, przeciwnie do swoich sprężynowych odpowiedników, materace piankowe oferują podparcie punktowe. Co to oznacza? Głównie to, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała człowieka. Są także przyjazne dzieciom i osobom cierpiącym na alergie. Materace piankowe można stosować w regulowanych stelażach, czyli takich gdzie możesz podnosić oraz opuszczać zagłówek i podnóżek.
Na rynku obecnych jest kilka rodzajów materaców piankowych. Są to materace z pianki elastycznej, zwanej też poliuretanową. Jest to najprostszy i najtańszy zarazem rodzaj materaca piankowego. Nieco bardziej skomplikowaną budowę oraz funkcje mają materace wysokoelastyczne, które wykonane są ze sprężystej pianki wysokoelastycznej. Takie materace są gładkie w dotyku, a wewnątrz posiadają nieregularną strukturę. Ich główna cecha to, wspomniana wyżej, elastycznością punktowa, czyli trzymanie kręgosłupa na całej jego długości i w każdej pozycji podczas snu. Innymi słowy, możesz spać na brzuchu, boku, czy plecach i nie zastanawiać się nad tym, czy kręgosłup jest odpowiednio ułożony. Drugim rodzajem materacy piankowych są materace termoelastyczne. Ich wypełnienie to po części pianka visco, która ogrzewa ciało. Jeśli więc w nocy często doskwiera Ci zimno, warto wziąć pod uwagę materac z pianki termoelastycznej. Pianka memory, bo tak też jest nazywana, przeciwdziała powstawaniu odleżyn u chorych. Z tego powodu niegdyś wykorzystywano ją przede wszystkim w materacach szpitalnych.
Przy doborze materaca nie możemy zapominać o najmłodszych. Materac piankowy do łóżeczka może być użytkowany już od pierwszych dni życia. Należy jednak pamiętać, aby – przynajmniej w okresie noworodkowym i niemowlęcym – nie był to materac termoelastyczny. Eksperci nie zalecają go ze względu na efekt "wtapiania się" ciała w materac, który przy malutkich dzieciach powoduje ryzyko uduszenia. Dlatego właśnie najmłodszym dzieciom poleca się materace o twardszej powierzchni. Przykładem jest materac z matą kokosową, która bardzo dobrze przepuszcza powietrze i utwardza podłoże. Sprzyja to nie tylko prawidłowemu ułożeniu ciała podczas snu, ale również pozwala skórze oddychać. Starsze dzieci mogą śmiało spać na materacu o mniejszej twardości. W tym przypadku nie ma przeciwskazań do używania materaca termoelastycznego. Bardzo ważne jest jednak, aby był to materac antyalergiczny, który zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Taką cechę posiada lateks, który dodatkowo świetnie dostosowuje się do kształtu ciała dziecka i daje efekt otulenia. Dlatego materac lateksowy może być doskonałym wyborem już od pierwszych dni życia.