Meble z technorattanu – sprawdź, dlaczego warto wybrać to rozwiązanie
Technorattan – brzmi abstrakcyjnie? Być może, ale na pewno nie dla tych, którzy poszukiwali lub są w trakcie rozglądania się za idealnymi meblami ogrodowymi.
Jeśli jednak pojęcie to jest dla ciebie wciąż zagadką i zastanawiasz się, czy tego typu komplety do relaksu warte są zakupu, nasz artykuł będzie dla ciebie cenną podpowiedzią. W materiale opiszemy, jakie są zalety i wady mebli z technorattanu i czym różnią się one od rattanowych modeli.
Czym jest technorattan?
Biorąc pod lupę meble z technorattanu trzeba zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest tajemniczy „technorattan”. A zatem? Pisząc krótko, chodzi o tworzywo sztuczne lub inaczej rzecz ujmując sztuczny rattan. Materiał ten występuje również pod takimi nazwami jak: polirattan, polyrattan czy petan. Jest to syntetyczna żywica, złożona z włókien polietylenowych, utrwalonych przed promieniowaniem UV. Co tworzy się z technorattanu? Producenci wykorzystują go przede wszystkim do produkcji kompletów wypoczynkowych, jak również jadalnianych (głównie w wersji ogrodowej). Poza tym budowane są z niego również skrzynie, osłony doniczkowe i różnego rodzaju dekoracje. Tworzywo to najczęściej znajdziesz na balkonach czy tarasach, ponieważ jest ono wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych.
Meble z technorattanu a meble rattanowe – czym się różnią?
Nazwa mebli z technorattanu przywołuje od razu na myśl produkty rattanowe. Czy można zatem stwierdzić, że oba te pojęcia określają te same artykuły? Nic z tych rzeczy. Rattan to tropikalna roślina, z drewna której od wieków produkuje się meble. Materiał ten pod wpływem pary wodnej staje się bardzo plastyczny (jeszcze bardziej niż wiklina), a co za tym idzie, pozwala na dowolne formowanie kształtów i form. Od setek lat rattanowe meble ozdabiają tarasy i ogrody. I choć są lekkie, wygodne i eleganckie, niestety mało wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych. Produkty z technorattanu natomiast są w stanie przetrwać bez specjalnej ochrony zarówno srogie zimy, jak i upalne, słoneczne lata.
Meble ogrodowe z technorattanu – zalety
Wiesz już, że meble z technorattanu to produkty, które są wytrzymałe zarówno na opady deszczu czy śniegu (nie wchłaniają wody), jak i na silne promieniowanie UV (nie tylko nie blakną, lecz także nie nagrzewają się). Jeśli jednak myślisz, że to jedyne plusy tego rodzaju kompletów wypoczynkowych, to jesteś w błędzie. Co jeszcze można zaliczyć do grupy zalet mebli z technorattanu? Z całą pewnością wysoką elastyczność, która sprawia, że meble te są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz duże obciążenia. Poza tym utrzymanie ich w czystości nie jest zadaniem skomplikowanym. Aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy wilgotna szmatka, nasączona mydłem lub płynem do naczyń. Co ważne, w okresie jesienno-zimowym nie trzeba ich również impregnować – nawet jeśli przez najchłodniejszą połowę roku pozostaną na naszym ogrodzie. Jednakże, gdyby tego było mało, produkty technorattanowe możemy też określić jako ekologiczne, ponieważ nie zawierają toksyn i łatwo ulegają procesom recyklingowym.
„Od setek lat rattanowe meble ozdabiają tarasy”
Meble ogrodowe z technorattanu – wady
Czy technorattanowe meble ogrodowe mają zatem jakieś wady? Owszem, choć na tle zalet jest ich niewiele. Jakie minusy można więc postawić przy tego rodzaju produktach? Czynnikiem, który może wpłynąć na rezygnację z ich zakupy jest na pewno wyższa cena. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to „pusta, zawyżona kwota”. Jak już wspomnieliśmy meble z technorattanu będę służyć ci przez lata. Poza tym możesz ze spokojną głową pozostawić je w okresie jesienno-zimowym na zewnątrz, a ich czyszczenie nie wymaga od ciebie żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Czy istnieją jeszcze jakieś wady? Niektórym klientom może przeszkadzać również fakt, że tego rodzaju komplety wypoczynkowe nie składają się, przez co trudniej przechowywać je w zamkniętym pomieszczeniu (np. garażu) czy przenosić. Ponadto ich barwienie w domowych warunkach jest niemożliwe, w związku z czym przez cały okres użytkowania, nie zmienisz już ich koloru.