Trend: ultra stylowe lampy
w stylu industrialnym
Cegła, beton, metal, miasto i maszyna - kiedyś surowy styl industrialny kojarzył się z ciężką i przymusową pracą w tłocznych fabrykach, dziś to synonim ekskluzywności, awangardy, przestrzeni i wolności.
Spodoba się entuzjastom miejskiego stylu życia, minimalistom, artystycznym duszom i tym, którzy lubią awangardę we wnętrzach. Podstawową zasadą, którą rządzi się styl industrialny jest otwarta przestrzeń - bez podziałów na kuchnię, salon czy jadalnię, za to ze stylowo wyeksponowaną surową cegłą, rurami, kablami, starym drewnem oraz dominującym oświetleniem w postaci solidnych, wielkich metalowych lamp. Ponieważ to właśnie lampy, które wyglądają jak zabrane wprost ze starej, opuszczonej fabryki, są wizytówką fabrycznego stylu.
Styl industrialny nie ogranicza się do otwartych loftów, właściwie wkomponowany sprawdzi się również w nowoczesnych mieszkaniach. Używając różnych źródeł światła - żyrandoli, lamp i lampek - nie tylko rozświetlimy, ale również powiększymy optycznie mieszkanie. Planując mieszkanie w stylu industrialnym postaw więc na szarości, cegłę i “fabryczne” sztuczne oświetlenie, które wypełni wnętrze klimatyczną, artystyczną aurą.
Beton i aluminium - para idealna
Lampy w duchu industrialnym są charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Lampy stojące, lampy sufitowe, klinkiety, lampy nad stół - niezależnie od typu, lampy loftowe to użycie pofabrycznych materiałów, takich jak beton, metal i aluminium, wszystko najlepiej w ciemnej oprawie, która doskonale wkomponuje się w loftową aranżację. Równie ważna jest forma, dzięki której lampa sama zwróci na siebie uwagę i będzie ciekawym gadżetem.
Pierwszą propozycją jest seria lamp Cement, która intryguje surową, betonową formą. Potrójna lampa Cement Multi bez kompleksów przywodzi na myśl klimat warsztatu i fabryki. Beton to również materiał, z którego wykonano lampę sufitową Cement Prisma. Lampa ta jest klasyczna w formie, ale dzięki zastosowaniu surowego betonu, świetnie sprawdzi się w industrialnych wnętrzach. To właśnie beton wzbogacony jedynie o żarówkę jest klasycznym przykładem oświetlenia przemysłowego.
Jeszcze lepiej w industrialnej aranżacji sprawdzi się metal. Miedź oraz czerń podkreślają industrialny design metalowych lamp Licata oraz Lenius. Oprócz koloru wyróżnia je również surowo wyeksponowana żarówka, charakterystyczna dla fabryk. Lampy stworzone na podobieństwo przemysłowych reflektorów, takie jak seria lamp wiszących Industrial, są wprost stworzone do podwieszenia nad stół. Dają jasne światło i doskonale dopełnią kuchnię w loftowym klimacie.
„Styl industrialny nie ogranicza się do otwartych loftów”
Aranżując światło w industrialnym mieszkaniu nie ograniczajmy się do jednej lampy. Pozwólmy dominować lampom i prócz lamp wiszących (np. Wieszanych seriami po kilka sztuk) postawmy na wiele źródeł światła. Designerskie kinkiety, oczywiście metalowe, idealnie wkomponują się w ceglastą ścianę. Warto połączyć je z lampami sufitowymi, aby podkreślić spójność wnętrza (patrz lampa ścienna Lenius oraz seria lamp sufitowych Lenius).
Stojąca lampa Loft to już klasyka stylu industrialnego. Z pozoru zwyczajna, jednak jak żadna inna podkreśli przestronność loftowego wnętrza. Minimalistyczny design sprawi, że lampa ta to praktyczny dodatek nowoczesnych i stylowych mieszkań.
Ogromne znaczenie we wnętrzach w stylu industrialnym mają lampy, które idealnie dopełnią solidne meble. Kompletując je pamiętajmy, aby ich rozmiar był jak największy. Ponieważ do wnętrz loftowych pasują masywne i ciężkie meble, które wyglądają na stare i zużyte.