Meble obite welurem - dlaczego wciąż zachwycają?
Meble obite welurem - dlaczego wciąż zachwycają?
Ten materiał obiciowy pojawia się w czołówce wnętrzarskich nurtów od lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Co powoduje, że welurowe meble cieszą się niesłabnącą popularnością? Tę zagadkę postaramy się rozwikłać w dzisiejszym wpisie!
Co to jest welur?
Aby dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo kochamy welur, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, jak zbudowana jest ta tkanina. Otóż welur składa się z dwóch warstw - bawełnianej - stanowiącej podłoże - oraz kilkumilimetrowego runa. I to właśnie w tym - potocznie zwanym - meszku, tkwi urok weluru. To właśnie zewnętrzna warstwa tkaniny odpowiada za przyjemne doznania, jakich doświadczają nasze zmysły. Wystarczy tylko wyobrazić sobie, że przesuwamy dłonią po aksamitnym materiale i wspomnienie niezwykle przyjemnej miękkości pojawia się samo...A jeśli dodać do tego piękny połysk włókien o niezwykle intensywnych kolorach...chcemy mieć welur w swoim mieszkaniu i już!
Welur, welwet, plusz czy aksamit?
Często w opisie mebli obitych miękką tkaniną z połyskującym runem używa się na przemian kilku określeń. Czym się różni sofa welurowa od sofy obitej welwetem? Czy nazwę plusz można stosować zamiennie z aksamitem? Wszystkie te terminy oznaczają tkaninę pokrytą charakterystycznym meszkiem. Zarówno welur, jak i welwet to odmiany aksamitu. Różnice są subtelne i dotyczą rodzaju nitek oraz długości włókien.
Welur jest wykonany z nitek osnowy i ma bardzo krótki meszek. Natomiast runo welwetu powstaje z nitek wątkowych i ma wysokość powyżej 3 mm. Wspomniany plusz to określenie bardzo ogólne i zawiera w sobie wszystkie wymienione wyżej tkaniny.
Modne kolory aksamitu w 2019 r
Bieżący rok upływa pod znakiem „żywych” oraz intensywnych barw. Dlatego prym wiodą tak dominujące kolory jak butelkowa zieleń. Osobom lubiącym „soczyste” barwy, do gustu przypadną też granatowe fotele i łóżka, które wniosą do sypialni odrobinę morskiego klimatu. Miłośnicy cieplejszych barw, takich jak bordowy, różowy czy fuksjowy, również mogą liczyć na welurowy zawrót głowy.
Jak dbać o aksamit?
Mimo, że tkaniny welurowe lub welwetowe są syntetyczne, należy o nie należycie dbać. Przede wszystkim unikajmy kontaktu ze słońcem, ponieważ długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować blaknięcie materiału. Aby nasza welurowa kanapa czy fotel długo nam służyły warto je szczotkować za pomocą szczotki o dosyć miękkim włosiu. W przeciwnym razie możemy zetrzeć warstwę runa.
Jak czyścić meble obite welurem?
Najlepiej byłoby napisać: wystarczy ich nie brudzić. Jednak praktyka wiele razy pokazała rozdźwięk między oczekiwaniami a rzeczywistością. Dlatego lepiej wiedzieć, co robić, jeśli dojdzie do wylania wody, kawy czy soku na aksamitną powierzchnię. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być osuszenie mokrej tkaniny czystą i suchą ściereczką. Następnie należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji mebla. Niektóre rodzaje aksamitu można czyścić domowymi sposobami wykorzystując do tego ściereczkę nasączoną wodą lub wodą z delikatnym detergentem. Czasem jednak konieczne będzie czyszczenie chemiczne.
„Zarówno welur, jak i welwet to odmiany aksamitu.”