Szklarnia ogrodowa – jakie są jej rodzaje
Nie od dziś wiadomo, że warzywa i owoce w codziennej diecie stanowią podstawę zdrowego stylu życia.
Aby jednak mieć pewność, że karmimy organizm właściwymi i pełnowartościowymi produktami, trzeba kupować je ze sprawdzonych miejsc lub też… wyhodować samemu. A żeby ułatwić sobie to zadanie warto zdecydować się na założenie choćby małej szklarni ogrodowej. Na jaki jej typ dobrze jest postawić? Odpowiedzi między innymi na to pytanie czekają na ciebie w naszym artykule.
Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją zbudować?
Analizując temat szklarni ogrodowej zacznijmy od wyjaśnienia, po co w ogóle jest nam ona potrzebna, gdy mamy zamiar samodzielnie wyhodować warzywa i owoce. A zatem? Tego typu budowla jest niezbędna, by stworzyć roślinom odpowiedni mikroklimat, a także po to, by chronić je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Za pomocą odpowiednich materiałów, słonecznego światła oraz ciepła jesteśmy w stanie zabezpieczyć uprawy i wydłużyć ich okres wegetacji. Poza tym w warunkach szklarniowych mamy możliwość hodowania roślin także zimą.
Szklarnia ogrodowa – rodzaje
Jakie rodzaje szklarni ogrodowych istnieją? Podstawowym kryterium klasyfikacji jest w tym przypadku materiał, z którego wykonano ich konstrukcje. Szklarnie można dzielić także ze względu na materiał pokrycia, jak i kształt.
Szklarnia aluminiowa czy szklarnia stalowa?
Najpopularniejsze modele stworzone są z aluminium lub stali. Która opcja jest lepszym rozwiązaniem? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi.
Szklarnie opierające się na stelażu aluminiowym to doskonała opcja dla początkujących hodowców roślin. Lekkie tworzywo sprawia, że montaż takiej budowli nie powinien być problemowy, a i przeniesienie jej w inne miejsce nie będzie kłopotliwe. Dodatkową zaletą tego rodzaju szklarni jest większa odporność na korozję w porównaniu do stalowych konstrukcji. Za duży plus aluminiowej wersji można uznać też niewysoką cenę.
Szklarnie stalowe sprawdzą się z kolei wtedy, gdy potrzebujemy bardzo wytrzymałej i odpornej nawet na silne wiatry konstrukcji. Minusem tego typu rozwiązań jest jednak fakt, że jej montaż wymaga nie tylko siły, ale i odpowiedniej wiedzy. Niemniej jest to gwarancja solidnej szklarni ogrodowej.
Szklarnia poliwęglanowa czy szklarnia szklana?
Poza konstrukcją możemy dzielić szklarnie również ze względu na materiał pokrycia. W tym przypadku najpopularniejsze rozwiązania to te z użyciem poliwęglanu lub szkła. Jakie są zalety pierwszej opcji? Tego rodzaju panele są lekkie, tanie i odporne na stłuczenia. A co wyróżnia drugi typ? Szklany materiał jest zdecydowanie cięższy, droższy i bardziej podatny na stłuczenia. Niemniej, o ile nie dojdzie do pęknięcia, to propozycja na lata, która nie poddaje się szybko zniszczeniom mechanicznym.
„w warunkach szklarniowych mamy możliwość hodowania roślin także zimą”
Szklarnia wolnostojąca czy przyścienna?
Szklarnie ogrodowe rozróżniamy też na podstawie kształtu. W ofertach sklepowych znajdziesz różne propozycje wielkości, które bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb. Większość tego typu produktów to obiekty wolnostojące, przeszklone z każdej strony. Jeśli jednak chcesz, by twoja szklarnia przydomowa służyła nie tylko jako miejsce zabezpieczające rośliny, polecamy zwrócić uwagę na modele przyścienne. Dzięki nim nie tylko będziesz w stanie wyhodować warzywa, owoce czy kwiaty, lecz także zaaranżować niesamowicie klimatyczny ogród zimowy.
Tunele foliowe – alternatywa dla szklarni ogrodowej
Warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, a mianowicie tunelach foliowych. Co to takiego? Alternatywna propozycja dla klasycznych szklarni. Dzięki nim również możesz bezpiecznie uprawiać rośliny. Jaka jest zatem różnica? Tunele foliowe są lekkie i można je przenosić bez przeszkód. Stanowią one dobrą osłonę dla roślin gruntowych, ale istnieje ryzyko, że silny wiatr może uszkodzić konstrukcję. Dużym plusem takich rozwiązań jest także niska cena, sięgająca przeważnie kilkuset złotych.
Szklarnia przydomowa – jak zamontować samodzielnie?
Zdecydowałeś się na szklarnię przydomową? Świetnie. Zastanówmy się jeszcze więc, jak samodzielnie wykonać jej montaż. Od czego trzeba zacząć tę czynność? Najlepiej od wydzielenia i uprzątnięcia miejsca, gdzie powinna ona stanąć.
Zarówno małe szklarnie ogrodowe, jak i te solidniejsze modele możesz ustawić bezpośrednio na ziemi lub też na betonowej wylewce. W pierwszej kolejności trzeba będzie zbudować stelaż, a dopiero później położyć panele czy folię. Czym to wszystko połączyć i jak po kolei scalać ze sobą poszczególne elementy? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w instrukcji, która każdorazowo dokładana jest do zestawu. Gwarantujemy jednak, że nie jest to zadanie trudne, a co za tym idzie, bez problemu i większego wysiłku możesz stać się posiadaczem gotowej szklarni przydomowej.