Kuchnia to serce domu, ale czym jest serce kuchni? Miejscem, w którym zbiera się cała rodzina, miejscem celebrowania najważniejszy wydarzeń i świąt? Stół w kuchni to nie tylko mebel, to również magiczny element, który łączy domowników w różnym wieku. Więc to właśnie stół kuchenny jest sercem domu. O czym warto pamiętać wybierając stół do swojego domu?

Stół do jadalni - jaki kształt wybrać?

Stoły kuchenne można spotkać w trzech kształtach: okrągłym lub owalnym, prostokątnym i kwadratowym. Można spotkać stoły z blatem w różnych kształtach, na przykład falowany, jednak takie blaty często wymagają kosztownej produkcji na zamówienie. Stoły z blatem okrągłym lub owalnym nie posiadają kantów co jest dużą zaletą przy dużych rodzinach, ponieważ pozwalają na usadzenie przy nim wielu osób. Stoły owalne pozwalają na swobodne dostawianie krzeseł. Stoły kwadratowe oraz prostokątne są z reguły przeznaczone na określoną liczbę osób. Wielu z nas zamiast stołu decyduje się na alternatywę jaką stanowi kuchenna wyspa, której wybór nie wymaga zbyt wiele zachodu. Jest dobierana pod wzór i kolor reszty kuchennych mebli.

Przy wyborze wielu mebli zwracamy uwagę na materiał, z którego są wykonane. Stoły kamienne, odporne są na wszelkie zarysowania. Jednak są bardzo ciężkie, niemożliwe do przesuwania oraz, ze względu na ciężką obróbkę materiału, bardzo drogie. Stoły drewniane są najbardziej popularne. Drewno jest materiałem, którego ciężar po wykonaniu zależy od użytego rodzaju. Pamiętajmy o tym, że wiele drewnianych stołów wymaga zabezpieczenia za pomocą odpowiednich farb czy impregnatów. Stoły z blatem wykonanym z hartowanego szkła są ostatnio również popularne. Odporność szkła zależy od jego grubości. Szkło hartowane jest łatwe w czyszczeniu i bardzo efektowne. Coraz większą popularność zdobywają stoły z tworzywa sztucznego - ich kolor łatwo można dobrać do otoczenia, są praktyczne, łatwe do czyszczenia. Dostępne w wielu kształtach wprowadzają oryginalność i design do wnętrza.

Aby stół był wygodny dla każdej osoby przy nim siedzącej powinna być przewidziana powierzchnia 60 na 40 centymetrów. Optymalna wysokość stołu kuchennego to 70-75 cm. W przypadku małych kuchni warto pomyśleć o małych stolikach. Najlepiej w takich kuchniach sprawdzają się stoliki przy parapetowe lub lada tuż przy ścianie. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca choćby do swobodnego poruszania się. Jeżeli żadne z dostępnych na rynku wymiarów nam nie odpowiada zdecydujmy się na meble na specjalne zamówienie.

Stół w kuchni to jeden z najważniejszych mebli. Istotne jest to, aby sam mebel nie sprawiał wrażenia centralnego w kuchni. Musi to być element funkcjonalny i wkomponowany w kuchnię, aby całość ładnie się prezentowała. Reszta zależy od naszych indywidualnych preferencji. Możliwości jest wiele. Może stać zupełnie samodzielnie, może być częścią wyspy lub stanowić jej przedłużenie. Wszystko zależy od wielkości naszej kuchni i stylu, który nam odpowiada. Dokładnie zastanówmy się czego potrzebujemy przed zakupem. Pamiętajmy, że kuchenny stół ma za zadanie przede wszystkim zjednoczyć domowników.