Meble rattanowe to jedna z tych propozycji, która od setek lat ozdabia nasze tarasy. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ produkty wykonane z tego tworzywa są nie tylko bardzo wygodne, lecz również prezentują się niesamowicie elegancko. Minusem posiadania tego rodzaju kompletu ogrodowego jest jednak wymagająca dbałość o nie. Co to znaczy? Rattan jest materiałem naturalnym (to egzotyczna roślina), który nie wykazuje dużej wytrzymałości na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Silny wiatr, srogi mróz czy intensywne opady deszczu lub śniegu z pewnością niekorzystnie wpływają na jego kondycję. Jak temu zapobiec? W okresie jesienno-zimowym najlepiej przechowywać rattanowe produkty w suchym i zamkniętym miejscu. Jeśli jest to niemożliwe lub też jeśli pomimo owinięcia ich ochronną folią dojdzie do uszkodzeń, nie trzeba od razu wymieniać swojego zestawu wypoczynkowego na nowy. W jaki sposób przebiega renowacja mebli rattanowych? Przedstawiamy prostą instrukcję!

Renowacja mebli rattanowych – instrukcja krok po kroku

Twoje rattanowe meble uległy zniszczeniu? Pamiętaj – wiele uszkodzeń da się naprawić. Jeśli więc lubisz swój komplet wypoczynkowy, wykonany z tego tworzywa, w razie utraty pierwotnego blasku, nie skazuj go od razu na śmietnik lub zapomnienie. Czy renowacja mebli rattanowych powinna być wykonywana przez specjalistę? Może, ale nie musi. Naprawienie i przywracanie świetności tego typu produktom nie jest wcale zadaniem trudnym. Jeśli więc masz trochę czasu i chęci, z pewnością samodzielnie przywrócisz im drugie życie. Od czego trzeba zacząć?

W pierwszej kolejności należy zabrać się za oczyszczanie. Nie chodzi tu wyłącznie o umycie danego produktu, lecz przede wszystkim o „ściągniecie” z mebla starych farb czy lakieru. Możesz zrobić to przy pomocy papieru ściernego czy cykliny. Następnie warto nałożyć jedną lub dwie warstwy gruntu do drewna. Po chwili można przejść do malowania – sprawdzi się tutaj zarówno wałek (do większych powierzchni), jak i pędzel (do trudno dostępnych miejsc).

A jak wygląda renowacja mebli rattanowych, gdy dojdzie do uszkodzenia siatki? W takiej sytuacji należy kupić w sklepie budowlanym gotową siatkę rattanową wraz z kołkiem trapezowym (zazwyczaj sprzedawane w komplecie). Następnie trzeba zlikwidować stary kołek trapezowy oraz siatkę. W kolejnych krokach należy oczyścić to miejsce z resztek kleju i kurzu. Co dalej? Dalej powinieneś odmierzyć na siatce potrzebną wielkość (dodaj niewielką nadwyżkę, by przymocować materiał), następnie wyciąć odpowiedni fragment, a potem zamoczyć go na chwilę w ciepłej wodzie, tak by nabrał elastyczności. Później nałóż siatkę na siedzisko czy oparcie i przytwierdź ją przy pomocy klinujących kołków. Dalej odetnij nadmiar siatki i zaaplikuj klej. Na koniec utwierdź wszystko kołkiem trapezowym, używając do tego młotka.

A co z meblami rattanowymi, ręcznie wyplatanymi? W takim przypadku należy kupić pojedyncze włókna rattanu (dostaniesz je również w sklepach budowlanych) i każdorazowo przeplatać je przez otwory. Jest to zajęcie czasochłonne, ale efekt z pewnością wart zachodu.

Renowacja mebli rattanowych – jak dbać o nie na co dzień, by długo zachowały pierwotny blask?

Jak już wspomnieliśmy jedną z podstawowych zasad dbania o meble rattanowe jest ich odpowiednie przechowywanie w okresie jesienno-zimowym. Podczas chłodniejszej pory roku należy schować tego rodzaju produkty do suchego, zamkniętego pomieszczenia. Jeśli jest to jednak niemożliwe, poleca się owinąć je folią ochronną. Nie należy jednak robić tego zbyt mocno, ponieważ jeśli nie będzie przepływu powietrza, może dojść do rozwoju grzybów i bakterii. O czym jeszcze warto pamiętać? Rattanowe meble nie lubią również silnego promieniowania UV. Po skończonej kąpieli słonecznej dobrze jest więc schować meble w cień. W przeciwnym razie – z czasem – mogą one utracić swój pierwotny blask. Dodatkowo każde zabrudzenie powinno się na bieżąco usuwać. Zazwyczaj pomocne i skuteczne okaże się użycie wody z detergentem. Uważaj tylko, by dany mebel nie „wciągnął” zbyt dużej ilości płynu, ponieważ może się odbarwić, a nawet odkształcić. Wiedz również, że regularne odkurzanie (na przykład szczotką z miękkim włosiem) na pewno też pomoże dłużej utrzymać rattanowe produkty w świetnej formie.