Przewodnik po stylach
aranżacji wnętrz - sypialnia
Świetnie rozumiemy, że piękny dom i mieszkanie to marzenie każdego.
Z myślą o tych, którzy pragną odmienić wnętrza swojego domu i wszystkich tych, którzy dopiero tworzą nowy dom, stworzyliśmy przewodnik po stylach aranżacji wnętrz. Dziś podpowiadamy, jakie meble, dodatki i dekoracje wybrać, żeby stworzyć w sypialni spójną całość. Prezentujemy różne style - od skandynawskiego, poprzez prowansalski, klasyczny, aż po glamour i styl nowoczesny.
Styl skandynawski
Styl skandynawski, który nie schodzi z nagłówków gazet i portali wnętrzarskich, charakteryzuje się jasnymi barwami, prostotą, funkcjonalnością i przywiązaniem do natury. Właśnie z tych powodów jest on jednym z najczęściej wybieranych stylów aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Wnętrza w stylu skandynawskim są dowodem na to, że białe wnętrza nie muszą być nudne i bez wyrazu. Skandynawowie stawiają na wykorzystanie naturalnych materiałów, głównie drewna, skóry i wełny. Oprócz jasnego drewna stawiają na chromowaną stal oraz wysokiej jakości plastik. Meble w stylu skandynawskim pozbawione są ozdobników, często o geometrycznych kształtach, zawsze utrzymane w minimalistycznych, lekkich i nieskomplikowanych formach.
W skandynawskiej stylistyce prócz bieli, dominują szarości oraz czernie uzupełnione detalami w kolorach ecru, butelkowej zieleni i chłodnego błękitu. Warto pamiętać, że styl skandynawski lubuje się w naturalnym świetle, więc okna powinny zostać odsłonięte.
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny, często nazywany również modernistycznym, charakteryzuje się prostotą, nowoczesnością oraz funkcjonalnością. To właśnie ten styl jest najczęściej wybierany przez Polaków. Nowoczesne wnętrza nie są jednak dla wszystkich, ich surowość może odstraszać, tych którzy kochają przytulne wnętrza. “Forma podąża za funkcją” - te słowa wypowiedziane przez słynnego architekta Louisa Sullivana stały się hasłem przewodnim tego stylu. W modernistycznych wnętrzach funkcjonalność jest zasadą nadrzędną, gdzie niewiele miejsca pozostaje na dekoracyjne dodatki. Najczęściej wybieranymi materiałami są stal, szkło, a także w samych wnętrzach surowy beton. Pomieszczenia projektuje się tak, aby zachować jak najwięcej przestrzeni. Kolorystyka we wnętrzach również jest prosta, najczęściej oscylująca wokół bieli, czerni, szarości oraz jasnych, najczęściej chłodnych barw. Sypialnia w stylu nowoczesnym jest przestronna, niezagracona zbędnymi przedmiotami oraz wygodnie i komfortowo urządzona. Wyróżnia się na tle standardowych aranżacji minimalizmem, ale jest przy tym ponadczasowa i elegancka. Nie znajdziemy tu klasycznej lampki nocnej, nostalgicznej toaletki, rzeźbionych mebli, tradycyjnej firany w oknie.
Styl klasyczny
Styl klasyczny ma różne oblicza, ale jego niezmiennymi cechami są harmonia i elegancja. Spokojna aranżacja to cecha główna stylu klasycznego. Ten styl nie ma jasno ustalonych zasad. Meble mają zwykle łagodne i stonowane kolory. W klasycznym wnętrzu świetnie sprawdzą się lekko stylizowane na antyczne komody, stoły i regały z litego drewna, tapicerowane krzesła i masywne kanapy obite skórą. Łóżko powinno swym eleganckim wyglądem cieszyć oko i zapraszać do komfortowego wypoczynku. Mocniejsze akcenty stanowią odpowiednio dobrane eleganckie dodatki oraz wykonane z dobrych materiałów tekstylia. Jeśli zależy nam na wyjątkowej atmosferze postawmy na zdobione świeczniki z mosiądzu lub stali, lustra w rzeźbionych ramach, kryształowe misy i karafki. Nie zapominajmy o oświetleniu, tutaj sprawdzą się efektowne żyrandole i stylowe lampy. Ściany pięknie zaprezentują się ozdobione klasycznym malarstwem w stylowych ramach.
„Forma podąża za funkcją”
Styl prowansalski
Lawendowe wzgórza na południu Francji, zapach świeżych ziół i domy, których charakter ukształtował klimat słonecznej prowincji. W słonecznych, prowansalskich wnętrzach prym wiedzie lawenda, w towarzystwie pastelowych odcieni różu, błękitu, żółci, fioletu i zieleni. Nie brakuje również bieli, naturalnych materiałów, jak drewno i kamień. W sypialni utrzymanej w tym klimacie znajduje się duże, najczęściej białe łóżko z ozdobnym ażurowym zagłówkiem lub pięknie rzeźbionymi szczebelkami. Charakterystycznym meblem dla tego stylu jest romantyczna toaletka z dużym, pięknie oprawionym lustrem i komody z fikuśnymi uchwytami a wygiętych nóżkach. W takiej sypialni, ważnym elementem wystroju będą meble tapicerowane, piękne pikowane pufy, eleganckie podnóżki i wygodne fotele. Na każdym kroku widać przywiązanie do tradycji, a meble i dodatki są specjalnie postarzane.
Styl glamour
Styl glamour jest jednym z najpopularniejszych stylów w aranżacjach wnętrz – pełen blasku, szyku, elegancji i luksusu. W dobie powrotu do minimalizmu, nadal ma wielu zwolenników. Styl glamour jest niejednoznaczny, przez co daje wyjątkowe możliwości płynnego przejścia w różne inne style. Nawet bazując tylko na niektórych elementach stylu glamour mamy możliwość stworzyć nie tylko eleganckie i przytulne wnętrze, ale również nowoczesne.
Najistotniejsze cechy stylu glamour to na pewno masywne, pikowane, bogato zdobione meble, obszerne i wygodne kanapy, pokaźnych rozmiarów fotele, skórzane krzesła, błyszczące tkaniny, ozdobne lampy i kryształowe żyrandole oraz obrazy i lustra w bogato rzeźbionych ramach. Sypialnię w stylu glamour przejawia się w stylowym łóżku, kryształowym żyrandolu oraz ozdobnej toaletce. wyróżniają ozdobne dodatki, które podkreślają elegancki charakter wnętrza. W takiej sypialni dominuje kolorystyka z palety fioletów i różów. Pięknie prezentują się purpury i intensywne turkusy. Sprawdza się również połączenie czerni z bielą. Istotne będą również błyszczące dodatki, srebro, złoto oraz wyraziste wzory tapet.
Kolejną cechą charakterystyczną wnętrz w stylu glamour jest światło i blask. Nie zapominajmy zatem o takich elementach jak szklany blat ławy, srebrna ława lustra czy przezroczyste wazony, czy szklane świeczniki i lampy. To one tworzą unikalny klimat aranżacji. W stylowych wnętrzach w stylu glamour wcale nie trzeba stawiać na barokowe antyki – świetnie odnajdą się w nim również klasyczne, a nawet nowoczesne sprzęty.
Aranżacja glamour powinna łączyć luksus ze zmysłowością i lekkością. Jeśli chcesz osiągnąć przytulny, ale elegancki efekt w stylu glamour, zainwestuj w miękkie, lekko połyskujące tkaniny, jak welur i aksamit. Pikowane zagłówki łóżka, aksamitne poszewki, narzuty i zasłony miękkie w dotyku - to niezbędne dekoracje, aby osiągnąć efekt ciepłej elegancji i luksusu.
Pamiętajmy, że nadmierna kolorystyka różu czy fioletu przytłoczy wnętrze i sprawi, że nie unikniemy kiczu, dlatego warto wyraziste barwy przełamywać szarościami, beżami, popielami czy nieco przygaszonymi zieleniami. Mocne, intensywne kolory zestawiać należy z tymi spokojnymi, przez co efekt będzie nie tylko zrównoważony, ale i ciekawy.