Płyta MDF to bardzo często spotykany materiał meblarski. Dzięki wielu zaletom i dość przystępnym cenom cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Aby meble z płyty MDF prezentowały się lepiej i służyły dłużej, pokrywamy je wykończeniami. Mówiliśmy już o fornirze, dziś na tapetę bierzemy lakier.

Komoda z płyty MDF lakierowanej

Meble lakierowane - połyskujące piękno

Główną zaletą frontów lakierowanych jest ich wygląd. Piękne, dostojne, klasyczne - to tylko niektóre określenia, jakich można użyć dla mebli pokrytych lakierem. Nawet jeśli reprezentują one styl nowoczesny bądź skandynawski sprawiają wrażenie niezwykle eleganckich, wręcz kunsztownych. Ze względu na ryzyko zarysowania blatu, lakierowanie najczęściej występuje w przypadku frontów meblowych. Możemy je także spotkać w przypadku biurek, ław i stolików kawowych. Lakierowane blaty stołów kuchennych również są spotykane, ale należy mieć na uwadze - wspomniane wcześniej - większe ryzyko uszkodzenia. Choć trzeba pamiętać, że drobne mankamenty bardzo łatwo naprawić. Bardzo dużym walorem frontów lakierowanych jest estetyczne wykończenie krawędzi. Ponieważ są one lakierowane, nie mają obrzeży. Faktura tego materiału sprawia, że nawet po wielu latach możesz zmienić ich kolor. A gama barw w tym wypadku jest naprawdę imponująca.

Czarne lakierowane biurko

Lakierowana płyta MDF, jak wszystkie materiały meblarskie, ma także swoje wady. Jedną z nich jest – wspomniana już – łatwość zarysowania powierzchni. Dotyczy to głównie stołów kuchennych, stolików kawowych, szafek i biurek. Użytkowanie mebli lakierowanych (szczególnie na wysoki połysk) wymaga sporej ostrożności. Dlatego, jeśli na przykład w domu są małe dzieci, warto zastanowić się nad innym rodzajem wykończenia. Na lakierowanej płycie łatwo zostawić też ślady palców, więc wymaga ona dość częstego czyszczenia.

Stół do kuchni z płyty MDF

Białe lakierowane meble - hit współczesnej aranżacji?

Meble z płyty MDF pokrytej lakierem dzielą się na cztery rodzaje: mat, półmat, połysk i wysoki połysk. Te ostatnie cieszą się coraz większym powodzeniem. Nasze salony niejednokrotnie ozdabia biała lakierowana ława. Ten mebel wyróżnia się niebanalnym wyglądem i świetnie komponuje się ze szkłem i metalem – materiałami wykorzystywanymi w nowoczesnym designie. Podobnie jak biała komoda skandynawska. Występujący w tym meblu lakierowany blat wspólnie z matowym wykończeniem nadadzą Twojemu wnętrzu niewymuszonej elegancji. Natomiast pod telewizor sprawdzi się lakierowana biała szafka RTV. Mebel, co prawda, kojarzy się ze stylem minimalistycznym, ale wkomponuje się także w bardziej odważne i wyraziste pomieszczenia.

Biała ława skandynawska z płyty MDF