Mówi się, że przedpokój to wizytówka całego domu. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, bowiem to właśnie to wnętrze nasi goście widzą jako pierwsze, gdy wpadają do nas w odwiedziny. Jak więc je urządzić, żeby już od progu zachwycało? Prostą i niesamowicie stylową historią jest aranżacja w stylu skandynawskim. Jak stworzyć przedpokój w tym klimacie? W tym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym wykreujesz niesamowite pomieszczenie.

Styl skandynawski – krótka charakterystyka tego wnętrzarskiego klimatu

Skąd w ogóle wziął się styl skandynawski? Wszystko zaczęło się od Carla Larssona, czyli szwedzkiego architekta i malarza. Artysta ten w swoich pracach przedstawiał życie Skandynawów. W jego działach dominowały jasne kolory, które zaczęły stanowić inspirację do aranżowania wnętrz. A po czym konkretnie można poznać skandynawski styl? Jasne i kojarzące się z naturą barwy to jedno. Funkcjonalność i prostota to drugie. Poza tym w tego typu pomieszczeniach zauważysz ograniczenie mebli do minimum. Nie dostrzeżesz za to jaskrawych kolorów i krzykliwych czy surowych dodatków.

Przedpokój w stylu skandynawskim – dlaczego warto się na niego zdecydować?

A dlaczego właściwie warto zdecydować się na przedpokój w stylu skandynawskim? Tego rodzaju wnętrza zazwyczaj są jasne i przytulne. W praktyce oznacza to, że zarówno domownicy, jak i goście już od progu będą czuć przyjazną atmosferę. Poza tym przedsionki są przeważnie małe lub wąskie, a jasne meble i ściany będą w stanie optycznie powiększyć taki pokój. Dodajmy także, że skandynawski klimat potrafi się świetnie zgrać z różnymi elementami wystroju. Jeśli więc w twoim domu panuje trochę dekoracyjny miszmasz, taki przedpokój na pewno dobrze wpasuje się w klimat.

Przedpokój w stylu skandynawskim – jakie kolory powinny dominować w takim wnętrzu?

Jeśli mowa o przedpokoju w stylu skandynawskim warto postawić przede wszystkim na jasne barwy. Nie oznacza to oczywiście, że musisz kupić wyłącznie białe meble i dodatki, a ściany potraktować białą farbą. Niemniej dobrze jest trzymać się właśnie nieciemnych odcieni. W tego typu wnętrzu egzamin zdadzą na pewno też beże, szarości, zielenie czy błękity. Nie jesteś pewny, czy dany kolor wpasuje się w ten klimat? Jeśli można nazwać go barwą ziemi, to na pewno.

Przedpokój w stylu skandynawskim – jakie ściany okażą się najlepszym wyborem?

No dobrze, a jak pomalować i udekorować ściany w przedpokoju w stylu skandynawskim? Jak już wspomnieliśmy, świetną opcją będą farby w kolorze bieli, beżu, szarości, zieleni czy niebieskości (w przypadku dwóch ostatnich warto taką emalią pomalować tylko jedną ze ścian). Poza tym niezłym pomysłem będzie również ściana ceglana, zarówno biała, jaki ruda. A co z tapetami? Materiał okleinowy z naturalnym pejzażem na pewno przyniesie pożądany efekt.

Przedpokój w stylu skandynawskim – jakie meble okażą się najlepszym wyborem?

Wiesz już, na jaki kolor pomalować ściany w przedpokoju w stylu skandynawskim, więc podpowiemy ci jeszcze, jakie meble wybrać do takiego wnętrza. A zatem? Przede wszystkim warto postawić na jasne produkty – białe czy wykonane z jasnego drewna. Świetnie sprawdzą się też komody czy szafki na nóżkach – takie rozwiązanie tylko doda lekkości pomieszczeniu. Poza tym dobrze jest się też zdecydować na welurowe pufy czy ławeczki, które tylko dodadzą całości przytulnego wyrazu.

Przedpokój w stylu skandynawskim – jakie dodatki okażą się najlepszym wyborem?

A jakie dodatki powinny znaleźć się w przedpokoju w stylu skandynawskim? W tego typu przedsionku bez wątpienia nie powinno zabraknąć plecionych koszy na bibeloty czy parasole, drewnianych wieszaków na okrycia wierzchnie czy obrazów lub plakatów, przedstawiających na przykład naturę. Ponadto warto też zainwestować w duże lustro w drewnianej ramie. A co z lampami? Tutaj polecamy również proste żyrandole lub klosze w naturalnych odcieniach. Niezłym pomysłem okaże się też udekorowanie przedpokoju roślinkami – im więcej zielonych i żywych, tym lepiej!