Minimalistyczne wnętrze — jak zbudować przytulny kąt w tym klimacie?
Mówi się, że mniej znaczy więcej. I patrząc na minimalistyczne wnętrza, trudno się z tą teorią nie zgodzić.
Tego typu styl aranżacyjny wbrew pozorom jest bardzo przytulny i funkcjonalny. Niemniej stawiając na niego, trzeba znać pewne zasady, które ułatwią nam stworzenie wymarzonych czterech kątów. Jakie konkretnie? Wzięliśmy styl minimalistyczny pod lupę i kilka przydatnych podpowiedzi zamieszczamy w tym materiale. Miłej lektury!
Styl minimalistyczny – po czym go rozpoznać? Zdradzamy, co konkretnie kryje się pod tym hasłem
Co konkretnie kryje się pod hasłem styl minimalistyczny? Przede wszystkim mowa tutaj o zachowaniu prostoty i funkcjonalności. Nie oznacza to, że wszystkie meble i dodatki w twoim wnętrzu mają mieć najprostszą formę, ale jednak powykręcane, finezyjne nogi i zdobienia komód czy stołów nie zdadzą tutaj egzaminu. Minimalistyczne wnętrze to proste, geometryczne bryły i klasyczne patenty. Ponadto rozwiązania w minimalistycznych pomieszczeniach zawszą są funkcjonalne. w tego typu aranżacjach liczy się także zasada „mniej znaczy więcej”. Mebli i dodatków powinno być więc w sam raz. Pokój nie może być zagracony, ale nie powinno być w nim też zbyt mało miejsca – na przykład do przechowywania. Weź bowiem pod uwagę, że gdy zbyt wiele rzeczy znajduje się na wierzchu, tworzy się bałagan i zaburzona zostaje harmonia.
Minimalistyczne wnętrza — jakie meble zdadzą w nich egzamin?
To na jakie konkretnie meble warto się zdecydować, gdy chodzi o minimalistyczne wnętrza? Przede wszystkim im prostsze i bardziej klasyczne, tym lepsze. Dobrze tutaj zrezygnować z bardzo zdobnych frontów, nóżek czy blatów. Za to świetnym pomysłem okaże się sięgnięcie po obłe kanapy, stoliki na geometrycznych podstawach i klasyczne, marmurowe czy drewniane blaty oraz gładkie matowe bądź połyskujące fronty. Poza tym w minimalistycznym pomieszczeniu bardzo dobrze zaprezentują się jasne produkty. Jeśli chodzi o komody czy szafy, możesz wybrać modele zarówno na nóżkach, jak i stojące bezpośrednio na podłodze. Jeśli postawisz na modele z uchwytami, wybierz te delikatne, które nie rzucają się w oczy. Ponadto warto wziąć pod uwagę zakup mebli na wymiar, a także produktów modułowych. Tego typu przedmioty nie tylko pomogą zachować ci porządek i harmonię, lecz także zaoszczędzić miejsce.
Minimalistyczne wnętrze – jakie dodatki dobrać do takiego pomieszczenia? A jakie dodatki najlepiej sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach?
Tutaj również warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Postaraj się więc, by na twoich półkach czy komodach nie pojawiało się zbyt wiele bibelotów. Poza tym warto tutaj trzymać się jednego klimatu. Co to oznacza? Postaw na przykład na dodatki, które mają w sobie metalowe czy szklane elementy lub są utrzymane w podobnej kolorystyce. Boisz się, że twoje minimalistyczne wnętrze będzie zbyt zimne i sterylne? Niepotrzebnie. Przytulności dodadzą grube tkaniny, ciepłe narzuty czy miękkie poduchy oraz dywaniki. Nie zapominaj również, że światło w pomieszczeniu też ogrywa ważną rolę. Jeśli więc chcesz, by dany minimalistyczny pokój wydawał się cieplejszy, postaw na żarówki o żółtej barwie. Dodajmy, że przytulności wnętrzu nadają także rośliny.
„Doskonale sprawdzą się tutaj takie barwy jak biel, beż czy popiel”
W minimalistycznych pomieszczeniach znajduje się dla nich miejsce. Możesz postawić na różne gatunki, ale doniczki czy wazony dobrze, by były do siebie zbliżone w kształtach czy kolorach.
Minimalistyczne wnętrza domu – na jakie kolory dobrze jest się zdecydować w takim przypadku?
Jeśli chodzi o minimalistyczny wystrój wnętrz i kolory, stawiaj na jasne odcienie. Doskonale sprawdzą się tutaj takie barwy jak biel, beż czy popiel. Poza tym w grze są także pastele. Styl minimalistyczny to jednak również szkło, drewno, jasny kamień i marmur. A co z printami? Najlepiej jest się zdecydować na delikatne wzory i klasyczne motywy. w tego typu pomieszczeniach zielone światło otrzymują aranżacje utrzymane w jednym kolorze lub mieszkanki, gdzie nie pojawiają się więcej niż 3 barwy.