Kolor taupe – co to za barwa i z czym ją łączyć we wnętrzach?
Jeśli mowa o kolorach, dziś sklepy meblowe oferują nam ich niesamowicie szeroką gamę. i choć mogłoby się wydawać, że wszystkie możliwe opcje są nam już znane, w rzeczywistości co chwilę pojawiają się nowe odcienie, które niełatwo jest zdefiniować.
Doskonałym tego przykładem może być kolor taupe. Jaka konkretnie barwa kryje się pod tym pojęciem i z czym ją łączyć, by uzyskać naprawdę przytulne pomieszczenie? Zbadaliśmy ten temat i kilka cennych informacji serwujemy w tym artykule. Gotowy na nową lekcję?
Kolor taupe – jaka barwa kryje się pod tym pojęciem?
Jak już wspomnieliśmy, kolor taupe, to propozycja nieoczywista, trudna do zdefiniowania. Niemniej jednak można założyć, że jest to bardzo ciepły odcień, który łączy w sobie beż oraz szarość. Czy to nowa barwa? Jeśli chodzi o trendy, owszem. Niemniej jednak we wnętrzach pojawiła się dość wcześnie, bo już w latach 40. XX wieku. Skąd wzięła się jej nazwa? Francuskie słowo „taupe” oznacza kreta. Określenie tego koloru odnosi się więc do futerka tego zwierzęcia.
Gdzie dziś znajdziemy kolor taupe? Można śmiało założyć, że niemal wszędzie. Barwę tę coraz chętniej wykorzystujemy nie tylko w swoich mieszkaniach, lecz także gabinetach kosmetycznych czy lekarskich, a także biurach. Odcień ten nie tylko daje nam bowiem poczucie przytulności, lecz także elegancji. Jego ogromnym plusem jest także neutralność. Co to oznacza? w praktyce chodzi o to, że kolor taupe szybko się nie opatrzy, a więc nie znudzi. Poza tym doskonale połączy się on z innymi kolorami i idealnie wpasuje w niejeden aranżacyjny styl. Kolor taupe możemy traktować jak bazę lub uczynić z niego króla danego pomieszczenia. w tym odcieniu świetnie zaprezentują się zarówno pomalowane ściany, jak i meble. Jeśli więc nie chcesz ozdabiać swoich czterech kątów w beżu czy szarości, postaw na kolor taupe, który doskonale łączy ze sobą te dwie klasyczne propozycje.
Kolor taupe – z jakimi innymi barwami stworzy on zgrany duet?
A z czym warto łączyć kolor taupe? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że z uwagi na jego neutralność, świetnie zmiksuje się on niemal z każdą barwą. To, na jaki duet kolorystyczny postawisz, powinien zdefiniować styl, w jakim urządziłeś swoje mieszkanie czy biuro. Jeśli postawiłeś na klimat boho, minimalistyczny czy skandynawski, zdecyduj się na miks z bielą, beżem, szarością, czekoladą, ciemną zielenią lub granatem. Jeśli jednak wybrałeś styl loftowy, dobrze będzie zmieszać kolor taupe z czekoladą lub czernią. w pomieszczeniu glamour zda egzamin mieszanka z fukcją czy turkusem, natomiast we wnętrzu retro z bordo, ciemną zielenią lub granatem.
„„bardzo ciepły odcień, który łączy w sobie beż oraz szarość””
Kolor taupe – do jakich wnętrz pasuje najbardziej?
A w jakich konkretnie wnętrzach kolor taupe zda egzamin? Jak już zaznaczyliśmy, ze względu na jego neutralność, jesteś w stanie dopasować go do niemal każdego pomieszczenia. Jeśli chcesz zdecydować się na kolor taupe na ścianach, zrób to w pokoju urządzonym w stylu boho, minimalistycznym czy skandynawskim. Farba kolor taupe sprawdzi się też w tych czterech kątach, gdzie na przykład fragmenty ścian pokryte są betonowymi płytkami czy czarnymi cegłami. Wówczas barwa ta rozjaśni nieco pomieszczenie. A co z meblami? Komody czy szafy w odcieniu taupe warto postawić na tle jasnych ścian. Wówczas otrzymasz przytulny i nieprzytłaczający efekt.
Kolor taupe – jak stworzyć przytulne wnętrze z nim w roli głównej?
Kolor taupe doskonale prezentuje się jako baza w danym pomieszczeniu, na tle której ustawiana są meble i dodatki w bardziej wyrazistych czy odważnych odcieniach. Niemniej jednak świetnym rozwiązaniem okaże się także postawienie na aranżację, w których kolor taupe gra główne skrzypce. Jednakże jeśli zdecydujesz się na tę propozycję od podłogi do sufitu, dodaj ciemniejsze akcesoria. Nie musisz od razu stawiać na mocny kolor. Czerń, czekolada, butelkowa zieleń czy granat też otrzymują zielone światło.