W poprzednim wpisie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Jak wybrać odpowiednie biurko dla nastolatka? Zgodnie z zapowiedzią ten będzie poświęcony drugiemu elementowi tego duetu. Bo o ile idealne biurko  jest kwestią istotną, pierwsze skrzypce gra tu fotel I to właśnie on będzie bohaterem dzisiejszej opowieści.

Jak wybrać dobry fotel biurowy?

Odpowiemy przewrotnie - zależy...kto pyta. Krzesła biurowe to kwestia niemal tak indywidualna jak kosmetyki - każdemu służy co innego. Weźmy za przykład fotel biurowy dla wysokiej osoby. Taki mebel będzie miał inne wymiary, niż jego odpowiednik dla osób, którym wzrost nie przypadł w udziale. Przykładowo, przy wzroście 170 cm wysokość siedziska powinna zaczynać się od 45 cm. Ale nie tylko wysokość biurka ma tutaj znaczenie. Ważna jest też pozycja, jaką przyjmujemy ucząc się lub pracując. 

Fotel obrotowy do komputera szary

Fotel komputerowy skórzany czarno-czerwony

Dobrze, aby fotel biurowy dla wysokich spełnił jeszcze jeden warunek, jakim są podłokietniki. Ta funkcja pozwala dostosować mebel do swoich wymagań i podnieść podłokietniki, jeśli nie są potrzebne.

- W ergonomicznej postawie  przy biurku chodzi o to żeby mieć dobrze dopasowany fotel i to on powinien zapewnić prawidłowa pozycję. Stopy całe oparte na podłodze, kolana ugięte pod kątem 90 stopni, plecy podparte. Łokcie powinny spoczywać na podłokietniku, który jest na wysokości biurka. Najlepiej, aby dłonie spokojnie leżały na biurku - tłumaczy fizjoterapeutka Justyna Nartowska. 

Ze słów eksperta jasno wynika, że jeśli chodzi o fotel biurowy regulowane podłokietniki są tak samo istotne jak zagłówek. I nie ma tu znaczenia, czy jest to fotel biurowy dla niskiej osoby, czy wysokiej. Dzieje się tak, ponieważ podnoszone podłokietniki i zagłówek z regulacją wysokości i kąta ustawienia sprawiają, że zyskujemy w pełni ergonomiczny fotel

Fotel obrotowy do biura z podnoszonymi podłokietnikami
Czarny fotel obrotowy z zagłówkiem
Fotel komputerowy z zagłówkiem

Fotel dla prezesa - szyk i elegancja

Przy wyborze mebli biurowych pytanie - dla kogo - dotyczy nie tylko cech zewnętrznych, takich jak wzrost czy waga, ale także wieku, płci oraz stanowiska. Inny będzie fotel dla prezesa spółki, a inny dla nastolatka (nawet jeśli ma ambicje zostania prezesem). Fotel obrotowy gabinetowy to mebel masywny i dostojny, zupełnie jak ranga jego właściciela. Najczęściej wykonany z prawdziwej skóry, stanowi centrum dowodzenia firmą.

Fotel gabinetowy obrotowy brązowy

Fotel gabinetowy dla prezesa skórzany
Fotel dla prezesa szary ze skóry sztucznej

Jak wybrać fotel biurowy dla gracza?

Podobną władzę nad światem (tyle, że wirtualnym) mają osoby pasjonujące się grami komputerowymi. Oni także zadają sobie pytanie: Jaki fotel biurowy wybrać? I tu mamy wyspecjalizowany rynek, gdyż w specjalnie dla graczy powstał fotel obrotowy gamingowy

Fotel dla gracza Racer

Fotele biurowe dla gracza powinny spełniać kilka ważnych warunków. Muszą być wygodne, gdyż wielbiciele gier spędzają przez komputerem bardzo dużo czasu. Z powodów higienicznych krzesło gamingowe powinno być obite tapicerką przepuszczającą powietrze. Taki fotel biurowy wentylowany może być wykonany na przykład z perforowanej skóry ekologicznej.

fotel biurowy gracza kubełkowy gamingowy sportowy

Ważna jest również dbałość o kręgosłup. Dlatego w tego typu meble często wyposażone są w poduszki podpierające kręgosłup w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Fotel biurowy z regulacją lędźwiową "wymusza" prawidłową postawę, co jest kluczowe dla zdrowia przy tak długim czasie spędzanym przed komputerem. 

Fotel biurowy dla dziecka, czyli do wyboru, do koloru

Fotel dziecięcy regulowany czerwony biurowy
Fotel biurowy obrotowy pomarańczowy dziecięcy

Swoje krzesło biurowe znaleźli już prezesi i gracze, osoby wysokie i niskie oraz poszukujące ergonomicznych rozwiązań. Teraz czas na dzieci, choć może to od nich należało zacząć. Oferta dla najmłodszych jest tak szeroka, że nie sposób wymienić wszystkich możliwości. Nadmieńmy więc, że dużo ważniejsze od koloru i wzoru są parametry techniczne, szczególnie wysokość siedziska. Przyjmuje się, że przy wzroście 110-130 cm optymalny rozmiar to 30 cm. Dla dzieci mierzących 130-140 cm można szukać foteli o wysokości siedziska 35 cm. Analogicznie przy wzroście 150-160 cm liczba ta powinna wynosić ok. 40 cm. 

fotel biurowy z mikrosiatki zielony dla nastolatka

Jeśli siedzieć, to tylko wygodnie

Podobno coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. I o ile nikogo nie zachęcamy do praktykowana siedzącego trybu życia, o tyle w pewnych sytuacjach jest to nieuniknione. A skoro tak, dlaczego nie robić tego w zdrowy i wygodny sposób? Zdrowie mamy tylko jedno, dbajmy więc o nie jak najlepiej.