Warzywa i owoce to nieodłączne elementy zdrowej diety. Jednakże w świecie pełnym przetwarzanej żywności, trudno mieć stuprocentową pewność, że dane produkty są całkowicie naturalne i pełnowartościowe. Pewność taką dają jednak własne uprawy. Jak się zabrać za to zadanie? Choć z pozoru może się wydawać, że jest to zajęcie niełatwe, w rzeczywistości pracę znacznie ułatwi założenie własnej szklarni. Jak to zrobić i na jaki jej rodzaj postawić? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w tym materiale.
Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją posiadać?
Jeśli masz w planach własną hodowlę warzyw i owoców, szklarnia z pewnością okaże się pomocnym narzędziem. Dlaczego? Bo dzięki tego typu budowli stworzysz roślinom odpowiedni mikroklimat. Ponadto tylko w taki sposób jesteś w stanie ochronić je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, intensywne opady deszczu czy wysokie wahania temperatur. Odpowiednie materiały, ciepło i światło wydłużą też okres wegetacji, a gdyby tego było mało… pozwolą ci na hodowlę również zimą. Potrzebujesz więcej argumentów na tak? Nie ma problemu. Rozwiązanie to może takżeozdobić twój ogród, a do tego nie uszczupli aż nadto domowego budżetu.
Jaka szklarnia – przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje
Rodzajów szklarni istnieje kilka i klasyfikuje się je ze względu na trzy kwestie. Konkrety? Chodzi o podział ze względu na materiał, z którego wykonano konstrukcję, materiał pokrycia, a także kształt samej budowli. W pierwszej grupie mamy do czynienia ze szklarniami aluminiowymi oraz stalowymi. Jaka szklarnia z tych dwóch typów będzie lepszym rozwiązaniem? Cóż, odpowiedź na to pytanie wiąże się z twoimi potrzebami. Początkującym hodowcom warzyw i owoców poleca się przeważnie pierwszą opcję. Dlaczego? Tworzywo, z którego zostały wykonane takie szklarnie jest lekkie, więc montaż nie powinien być kłopotliwy. Ponadto zmiana miejsca takiej budowli także nie przyniesie większych problemów. Dużym plusem okaże się także większa odporność na korozje w porównaniu ze stalowymi modelami oraz niewysoka cena. Do minusów aluminiowych szklarni zaliczamy niższą wytrwałość czy stabilność. A co ze stalowymi wzorami? To świetne propozycje dla wszystkich tych, którzy potrzebują solidnych, wytrzymałych konstrukcji. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego typu szklarni wiedz, że jej montaż wymaga nie tylko siły, ale i odpowiedniej wiedzy. W drugiej grupie znajdują się natomiast szklarnie poliwęglanowe i szklane. Jaka szklarnia tutaj okaże się lepszym wyborem? Na to pytanie również trudno jest znaleźć jedną, właściwą odpowiedź. Tanie, lekkie i odporne na stłuczenia są panele poliwęglanowe. Szklane z kolei cięższe, droższe i bardziej podatne na stłuczenia, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W trzeciej grupie znajdziemy modele wolnostojące i przyścienne. Który wariant sprawdzi się lepiej? W tym przypadku również trudno o podpowiedź. To co jest jednak pewne, to fakt, że aktualnie szklarnie ogrodowe możesz kupić w wielu rozmiarach, więc bez problemu uda ci się znaleźć odpowiedni model i dopasować go do swojego ogrodu. W ofertach sklepów ogrodowych przeważają modele wolnostojące, czyli takie, które są pokryte panelami z każdej strony. Jeśli jednak chcesz uzyskać nie tylko miejsce do hodowli warzyw i owoców, polecamy wziąć pod uwagę modele przyścienne. Dzięki nim nie tylko zadbasz o rośliny, ale także stworzyć klimatyczny, zimowy ogród. Warto przemyśleć, prawda?
Jaką szklarnię wybrać? Na te modele warto zwrócić uwagę
Szklarnie ogrodową możesz zbudować całkowicie samodzielnie, kupując jedynie poszczególne elementy. Masz jednak też możliwość skorzystać z wygodniejszego rozwiązania, czyli inwestycji w gotowy produkt. Na jaki konkretnie warto postawić? Cóż, określ najpierw swoje potrzeby, a następnie wróć do naszych krótkich charakterystyk poszczególnych typów. Kiedy zdecydujesz się już na rodzaj, odwiedź nasz sklep, gdzie czeka na ciebie wiele rozwiązań w atrakcyjnych cenach. Na jakie przeważnie warianty stawiają klienci lectus24.pl? Do bestsellerowych produktów można zaliczyć między innymi aluminiową szklarnię z poliwęglanowymi panelami z naszej marki czy małą, aluminiową szklarnie również z poliwęglanowymi panelami, przypominającą kształtem skrzynię (także z naszego asortymentu).
KOMENTARZE