Jaka lampa nad kanapę okaże się strzałem w dziesiątkę?
Salon to dla wielu wizytówka domu. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, w końcu to właśnie w tym wnętrzu nierzadko spędzamy dużo czasu.
Niejeden z nas w pokoju dziennym nie tylko relaksuje się po całym dniu, lecz niekiedy i wykonuje zawodowe obowiązki. Aby więc móc w pełni korzystać z tej przestrzeni, trzeba zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Co to znaczy? Dziś pod lupę weźmiemy kwestie związane z oświetleniem nad kanapą. Jakie powinno być i na jakie konkretnie lampy dobrze jest się zdecydować? Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Wybierasz oświetlenie nad kanapą w salonie? Kieruj się tymi zasadami
Zanim wybierzesz oświetlenie nad kanapę w salonie, przemyśl dokładnie kilka kwestii. Dzięki temu od razu wybierzesz odpowiednie rozwiązanie. A zatem? Zacznij oczywiście od estetyki. W końcu dana lampa ma trafiać w twój gust. Będziesz na nią spoglądać każdego dnia, a szybka wymiana – w wielu przypadkach – nie wchodzi w grę. Podczas zakupów uwzględnij także wielkość pokoju dziennego. W przypadku małego pomieszczenia klosze w wersji XXL z pewnością nie zdadzą egzaminu. Poza tym weź pod uwagę funkcje, jakie dane oświetlenie ma spełniać. Jeśli bowiem na kanapie nie tylko leżysz i oglądasz telewizję, lecz także pracujesz czy czytasz, trzeba pomyśleć o dodatkowych punktach światła z żarówką o chłodniejszej barwie. Co jeszcze ma znaczenie? Jakość lampy nad kanapę. Jeśli zdecydujesz się na model wykonany z solidnych materiałów, możesz mieć pewność że przez wiele lat będzie on prezentować się jak nowy. Szalenie istotną kwestią jest także styl danej lampy nad kanapę.
Tego typu produkt powinien pasować do wystroju całego wnętrza. Inny projekt sprawdzi się bowiem w pomieszczeniu glamour, a jeszcze inny w loftowym. Jeśli nie jesteś pewny, czy dany wzór będzie doskonale uzupełniał twoje wnętrze, postaw na minimalistyczną lub prostą, klasyczną lampę. Tego rodzaju wybór zawsze okaże się strzałem w dziesiątkę.
Lampa nad kanapą w salonie – kinkiet wraca do łask!
Jeśli mowa o oświetleniu nad kanapą w salonie, wiele osób w pierwszej kolejności wybiera projekty wiszące. Mnóstwo ludzi zapomina jednak, że bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są kinkiety. Lampy te nie cieszyły się dużą popularnością przez ostatnie lata, niemniej aktualnie ponownie wracają do łask. W ofertach sklepów meblowych bez problemu znajdziesz modele w różnych stylach aranżacyjnych, a co za tym idzie, z łatwością dopasujesz je do każdego wnętrza i pozostałych lamp. Jakie projekty okażą się najlepszym wyborem? Te, które mają możliwość regulacji kąta padania światła. Dodajmy jeszcze, że tego typu przedmiot pięknie wkomponuje się w galerię ścienną i wcieli się w rolę elementu dekoracyjnego.
Lampa nad narożnikiem – jakie modele będą najlepszym rozwiązaniem dla kanapy w kształcie litery L?
Jaka lampa powinna znaleźć się nad narożnikiem? Z całą pewnością sprawdzi się tutaj większy model, który dobrze rozświetli całą sofę. Możesz wybrać modne projekty z „nóżkami”, dzięki którym zyskasz kilka źródeł światła lub też postawić na opcję listwy, z której „wychodzą” na przykład trzy lampy. Niezłym pomysłem okaże się też oczywiście montaż kinkietów na ścianie, przy której znajduje się kanapa.
„uwzględnij, także wielkość pokoju dziennego”
Oświetlenie nad kanapą czasami nie wystarczy. Podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować w lampę obok sofy
Jeśli kanapa to miejsce, w którym poza oglądaniem telewizji czy leżakowaniem, czytasz książki lub pracujesz na komputerze, trzeba wziąć pod uwagę również inwestycję w dodatkowe źródło światła, czyli na przykład w stojącą obok sofy lampę. Biorąc pod uwagę fakt, że większość punktów oświetlenia w salonie daje ciepłe światło, które sprzyja relaksowi, do pracy czy czytania przyda nam się żarówka o chłodniejszej barwie. To pomoże nam się skoncentrować.
Oświetlenie nad kanapą w salonie – jakie żarówki okażą się najlepszym wyborem?
Jak już wspomnieliśmy, ważny jest nie tylko odpowiedni klosz, lecz także właściwa barwa żarówki. Jeśli mowa o głównym oświetleniu, powinniśmy wybrać światło o ciepłej barwie, które pomaga zbudować przytulną atmosferę i sprzyja relaksowi. W sferach, gdzie czytamy czy pracujemy, powinniśmy zadbać o lampę z chłodniejszym odcieniem żarówki. Lampa nad kanapą czy kinkiety na ścianie przy sofie mogą dawać światło cieplejsze. Główny punkt światła powinien mieć moc ok. 3000K. Z kolei dekoracyjne lampy wystarczy, jak będą posiadać moc od 2200 do 2700K.
Lampa nad kanapę – jak połączyć ją z pozostałymi projektami? Podpowiadamy
Wiele osób obawia się doboru lamp, w związku z tym stawia na gotowe zestawy. Czy to dobre rozwiązanie? Na pewno bezpieczne. Kupując taki komplet, masz pewność, że wszystko ze sobą świetnie współgra.
Nie zapominaj jednak, że lampy – tak jak meble czy dodatki – możemy bez problemu miksować. Decydując się na taki wariant trzeba się oczywiście trzymać odpowiedniego klucza, czyli na przykład podobnych barw, stylu czy faktury. Obawiasz się, że stworzysz niepasującą mieszankę? Jeśli nie masz wprawy, łącz ze sobą klasykę. Zawsze dobrym pomysłem jest także miks bardzo wyrazistych, oryginalnych projektów z prostymi, minimalistycznymi. Niezłe duety tworzą też różne geometryczne formy.
Lampa nad kanapą w salonie a styl aranżacyjny. Jakie modele będą strzałem w dziesiątkę?
Nie jest żadną tajemnicą, że lampa nad kanapą w salonie powinna stylem pasować do klimatu, który panuje w danym pokoju dziennym. Co to oznacza w praktyce? Jeśli twoje wnętrze urządzone jest w aranżacji loftowej, warto postawić na lampy, które dają wrażenie „surowych”. Mogą to być „nagie” żarówki czy metalowe, plecione abażury. Doskonale sprawdzą się też metalowe klosze z efektem postarzania. W skandynawskim salonie na wagę złota będą naturalne historie, czyli na przykład drewniane lampy. Oczywiście trafnym wyborem okażą się też klosze o prostych formach i w kolorach ziemi. Boho styl to również powrót do natury. Jeśli w takim klimacie urządziłeś pokój dzienny, koniecznie zainwestuj w plecione klosze, które przeniosą cię myślami na rajską wyspę, Bali. W aranżacjach glamour egzamin zdadzą bogato zdobione, błyszczące żyrandole. W przestrzeniach minimalistycznych zdecyduj się na jasne barwy, geometrię i prostotę. W retro natomiast na wagę złota będą kwieciste abażury z frędzlami.