Krzesła tapicerowane ozdabiają nasze wnętrza od wielu lat. Naturalne skóry lub jej ekologiczne alternatywy, welury, a może tradycyjne materiały obiciowe? Możliwości wyboru jest naprawdę sporo. I choć moda na tego rodzaju meble nie przemija, co poniektórzy rezygnują z ich zakupu wyłącznie ze względu na obawę o utrzymanie ich w czystości. Czy słusznie? Zupełnie nie. Warto bowiem wiedzieć, że krzesła pokryte tkaninami można w większości przypadków wyczyścić bez większego problemu i to wcale nie wysokim kosztem. Jeśli myślisz, że do każdej plamy trzeba wzywać fachowca ze specjalnym sprzętem, to jesteś w błędzie. Większość zabrudzeń można usunąć przy pomocy domowych sposobów. Jakich? Kilkoma sprawdzonymi dzielimy się w tym materiale.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane – domowe sposoby
Jak już wspomnieliśmy metod walki z zabrudzeniami na tapicerowanych krzesłach jest kilka. Jednakże decyzja o ich wyborze powinna być związana z rodzajem tkaniny, jaką dane krzesło zostało obite. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, uwzględniając rodzaj tapicerki. Pamiętaj również, że poza doborem właściwych metod usuwania plam, znaczenie ma także czas. Im szybciej zabierzesz się za spieranie zabrudzeń, tym większe szanse, że plama nie przeniknie w głąb materiału, a co za tym idzie, będzie łatwiejsza do likwidacji. Dodajmy także, że ważne jest również regularne czyszczenie krzeseł tapicerowanych z kurzu.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane aksamitem lub welurem?
Jesteś właścicielem krzeseł obitych aksamitem lub welurem? Najlepszą opcją w takim przypadku będzie przygotowanie mieszanki z amoniaku i wody (w stosunku dwóch łyżek na jeden litr). Następnie należy w powstałym płynie namoczyć ściereczkę i czyścić powierzchnię zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Wtarty preparat pozostawiamy na kilkadziesiąt minut, a po upływie tego czasu „wyczesujemy” materiał miękką szczotką. Na koniec można również podsuszyć miejsce czyszczenia suszarką. Dodajmy także, że w sklepach meblowych znajdziemy także gotowe produkty do czyszczenia weluru. Jeśli domowe metody nie wystarczą lub jeśli wolisz takie rozwiązania, polecamy wypróbować te produkty, stosując się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane skórą lub ekoskórą?
Czym wyprać krzesła pokryte naturalną skórą? To prawdopodobnie najprostsza historia, ponieważ by utrzymać w czystości tego typu krzesło, wystarczy trochę ciepłej wody i płynu do mycia naczyń lub mydła. W sklepach znajdziesz też produkty do czyszczenia tego typu tapicerek. A jak wyczyścić krzesła tapicerowane ekoskórą? Tutaj również przyda nam się trochę wody z mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętaj jednak, że po czyszczeniu na mokro, takie krzesła należy wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem. Przy ekologicznej skórze nie poleca się używania silnych detergentów (mogą odbarwić materiał, a nawet doprowadzić do pęknięcia), a także oliwek, kremów czy wosku.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane materiałem?
Jeśli twoje krzesło obite jest tkaniną z lnu, bawełny czy wełny, zabrudzenia spróbuj usuwać przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem detergentów. Pamiętaj jednak, by nie próbować wywabiać jedynie plamy, ponieważ po wyschnięciu mogą pojawić się zacieki na jej granicach. Bezpieczną opcją będzie więc wyczyszczenie całego oparcia czy siedziska. Warto też wiedzieć, że i do prania takich naturalnych materiałów można nabyć gotowy produkt. Przed jego użyciem koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta.
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane – przedstawiamy możliwości wywabiania popularnych plam
Wiesz już, czym prać krzesła, więc czas przejść do tematu trudnych plam. Co to oznacza? Zabrudzenia z tłuszczu, kawy, czerwonego wina czy flamastra. I choć są oni trudnymi przeciwnikami, nie oznacza to, że nie mamy szans na wygraną. W jaki sposób można więc ich przezwyciężyć? Jeśli mowa o tłuszczu, warto posypać plamę mąką ziemniaczaną lub sproszkowaną kredą, a następnie przecierać zabrudzenie wilgotną szmatką. Z kawą powinien poradzić sobie roztwór kwasu cytrynowego lub alkohol. Czerwone wino będzie nieodporne na działanie soli lub roztworu kwasku cytrynowego. Z kolei plama po flamastrze powinna ustąpić, gdy potraktuje się ją mokrą ściereczką spryskaną wcześniej lakierem do włosów. Pamiętaj, że zanim zabierzesz się do szorowania zabrudzenia, sprawdź najpierw na małym fragmencie tapicerki (najlepiej w miejscu najmniej widocznym), jak dana mikstura zadziała na twoją tkaninę. W przeciwnym razie możesz przypadkiem wyrządzić jeszcze większą szkodę.
KOMENTARZE