Mały salon to „zmartwienie” wielu osób – przeważnie posiadających swoje mieszkania w blokach. I choć na pozór mogłoby się wydawać, że umeblowanie niewielkich rozmiarów pomieszczenia jest nie lada wyzwaniem, w rzeczywistości wystarczy trzymać się kilku zasad, by stworzyć naprawdę funkcjonalne i przytulne wnętrze. Zastanawiasz się, w jakiś sposób wkomponować do małego pokoju dziennego stół? My wzięliśmy ten temat pod lupę i w naszym artykule zawarliśmy najcenniejsze wskazówki. Jeśli więc nie wiesz lub też szukasz inspiracji, jak urządzić mały salon ze stołem, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem.

Jak urządzić mały salon ze stołem? Istotny jest kształt

Jeśli aranżujesz mały salon w bloku ze stołem, pamiętaj, by podczas zakupu tego mebla nie lekceważyć jego kształtu. Na jaki najlepiej postawić? Zdecydowanie najbardziej funkcjonalną opcją okaże się ten prostokątny lub kwadratowy. Dlaczego? Chodzi o to, że tego rodzaju mebel możesz bez problemu postawić pod ścianą (oszczędzasz w ten sposób miejsce, a stół wciąż będzie prezentować się dobrze w pomieszczeniu), a gdy zajdzie taka potrzeba, przesunąć go na środek dziennego pokoju. Stół okrągły – choć bardzo modny – to dobre rozwiązanie do większych salonów. Mebel ten niespecjalnie dobrze prezentuje się bowiem pod ścianą, a stojąc w centralnym punkcie salonu, optycznie zmniejszy przestrzeń. Jeśli jednak bardzo zależy ci na tego typu stole, polecamy wybrać model rozkładany, który w wersji złożonej mógłby pomieścić maksymalnie cztery osoby. Mebel ten dobrze jest ustawić bliżej ściany.

Jak urządzić mały salon ze stołem? Postaw na rozkładany model

Podczas urządzania małego salonu, weź pod uwagę, że dużą rolę odgrywa nie tylko kształt stołu, lecz również jego rozmiar. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się oczywiście mały mebel. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz mógł przyjąć przy nim mało gości. Posiadając niewielki pokój dzienny, zdecyduj się na model rozkładany. Ciekawą propozycją będzie również rozkładana ława (na szerokość i wysokość), która może pełnić funkcję zarówno stolika kawowego, jak i stołu, przy którym je się posiłki czy pracuje. Niezłym pomysłem okaże się też inwestycja w kilka małych stolików kawowych (najlepiej również w wersji rozkładanej), które można przystawić do siebie i stworzyć w ten sposób jeden większy mebel. Dodajmy, że salony, w których znajduje się więcej, niż jeden stolik kawowy są aktualnie bardzo w trendach.

Jak urządzić mały salon ze stołem? Łącz ze sobą różne strefy

Co jeszcze pomoże zaoszczędzić nam trochę miejsca? Łączenie ze sobą różnych stref danego pomieszczenia. Jest to oczywiście rozwiązanie, które sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie pokój dzienny łączy się z aneksem kuchennym. Jeśli jednak kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, polecamy podczas remontu, wyburzyć ściankę oddzielającą strefę kuchenną od wypoczynkowej. Dzięki temu mieszkanie stanie się bardziej otwarte, jasne, a co za tym idzie, wizualnie zyska kilka metrów. Na miejscu ściany będzie z kolei idealna przestrzeń na stół. Mebel ten optycznie rozdzieli strefę kuchenną od relaksacyjnej. Decydując się na taki ruch, pamiętaj tylko, by styl urządzenia kuchni był spójny z tym, który wprowadzasz do pokoju dziennego.

Jak urządzić mały salon ze stołem? Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać podczas zakupu

O czym jeszcze warto pamiętać urządzając mały salon w bloku ze stołem? Twój stół w przypadku niewielkiego pokoju dziennego powinien być nie tylko niedużych rozmiarów, rozkładany i o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, lecz także o lekkiej konstrukcji. Chodzi o to, by bez problemu można było go przenieść w miejsce, gdzie w danym momencie okaże się on najbardziej przydatny. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup stołu, który wykonano w jasnych barwach. Lśniące czy szklane elementy dodatkowo odbiją światło, a co za tym idzie rozjaśnią pomieszczenie i sprawią w ten sposób, że wyda się ono większe, niż jest w rzeczywistości. Eksperci polecają również wykorzystanie luster – najlepiej powieś je nad stołem lub umocuj jedno duże za meblem. Taki ruch jeszcze bardziej wzmocni efekt „powiększania” dziennego pokoju.