Domowe biuro – jak je urządzić, by było stylowo i wygodnie? Sprawdź!
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas po dziś dzień zawodowe obowiązki wykonuje w domowym zaciszu.
I mimo że instytucja „home office” znana jest od dawna, niejeden z nas ma problem, jak właściwie powinno wyglądać domowe biuro. Jak urządzić tę przestrzeń, by była nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna oraz wygodna? Wzięliśmy ten temat pod lupę i sprawdziliśmy najlepsze rozwiązania. Najcenniejszymi wskazówkami dzielimy się w tym materiale.
Pokój biurowy w domu – jakie meble powinny się w nim znaleźć?
Gdzie najlepiej urządzić domowe biuro? Cóż, większość z nas nie ma tyle przestrzeni w mieszkaniu, by osobne pomieszczenie przeznaczyć na swój gabinet. Gdzie w takim razie można pracować? Część z nas wybiera kanapę lub jadalniany stół. Czy to dobre rozwiązania? Niekoniecznie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że wielogodzinne przesiadywanie w nieodpowiedniej pozycji i warunkach fatalnie wpłynie nie tylko na naszą pracę, ale i zdrowie. Wiedz bowiem, że konsekwencją przesiadywania w niewłaściwej pozycji jest na przykład utrata koncentracji, rozdrażnienie, bóle mięśniowe czy pogłębianie wad postawy. w związku z tym gabinet w domu nie powinien znaleźć się w przypadkowym miejscu. Jeśli nie masz możliwości, by stworzyć go w osobnym pokoju, wydziel strefę do pracy w salonie lub sypialni. w jaki sposób?
Przede wszystkim postaw na odpowiednie biurko oraz fotel. Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami? Jeśli mowa o stole, powinien on być wysoki na około 75/78 centymetrów, być głęboki na co najmniej 80 centymetrów i szeroki na 120 centymetrów. A co z krzesłem? Fotel do pracy powinien posiadać kilka funkcji. Ważne, by był on zaopatrzony w regulowane podłokietniki oraz oparcie, które z łatwością można podnieść, opuścić lub odchylić. Dobrze byłoby, gdyby dany model posiadał też panel lędźwiowy. Dodajmy również, że komfort pracy da także odpowiedniej wielkości siedzisko (najlepiej pięćdziesiąt osiem centymetrów głębokie i pięćdziesiąt centymetrów szerokie) oraz jakościowe wypełnienie krzesła. Przydatna okaże się też funkcja bezwysiłkowego obracania fotela oraz kółka.
Jeśli istnieje taka możliwość, zainwestuj również w małą szafkę, w której będziesz mógł przechowywać potrzebne dokumenty czy materiały.
Gabinet w domu – na jakie kolory i dodatki postawić?
Jakie kolory warto mieć w domowym biurze? Przede wszystkim jasne i stonowane. Dlaczego? A chociażby dlatego, że żywe i wyraziste mogą odwracać nasza uwagę i burzyć koncentrację. Poza tym tego rodzaju barwy szybko się opatrzą. A jakie dodatki zdadzą egzamin w domowym kąciku do pracy? Z pewnością lampa, która daje jasne, zimne światło, a także biurowe akcesoria. Pracę na pewno umilą też rośliny – na przykład świeże kwiaty w wazonie postawione na blacie biurka.
„wielogodzinne przesiadywanie w nieodpowiedniej pozycji i warunkach fatalnie wpłynie nie tylko na naszą pracę”
Biuro w domu – aranżacje dobierz pod kątem klimatu wnętrzarskiego, który panuje w całym mieszkaniu
Jak urządzić biuro w domu? Przede wszystkim trzymaj się stylu aranżacyjnym, który panuje w twoim mieszkaniu. Jeśli więc postawiłeś na cztery kąty udekorowane w klimacie boho, zdecyduj się na proste, drewniane biurko i dołóż do niego plecione krzesło. Z kolei w pomieszczeniu glamour sprawdzi się „plastikowy” stół i fotel z pikowaną, kolorową tapicerką. Jeśli w twoim domu króluje styl vintage, zdecyduj się na duże, drewniane biurko ze zdobieniami i dodaj do niego skórzany fotel w wersji XXL.
Małe biuro w domu – oto sztuczki, które pomogą ci zaoszczędzić miejsce
A jak urządzić małe biuro w domu? Jeśli chcesz powiększyć daną przestrzeń, postaw na jasne barwy – zarówno na ścianach, jak i meblach. Kolorowe akcenty mogą pojawić się na dodatkach. Poza tym wybieraj biurka czy szafki z połyskującymi blatami i frontami. Dane pomieszczenie powiększą też lustra – najlepiej duże, prostokątne. Domowe biuro zyska optycznie metry, gdy zainstalujesz wiele punktów światła. Oczywiście zasada „mniej znaczy więcej” również ma w tym przypadku znaczenie. Im mniej zagracony pokój, tym większa przestrzeń do użytkowania.