Salon to wizytówka naszego domu. To wokół niego toczy się codzienne życie, nic więcej dziwnego, że utrzymanie kanapy w czystości to nie lada wyzwanie. Mebel ten, jak żaden inny, narażony jest na zabrudzenia. Zresztą z pewnością nie musimy tego mówić tym, którzy mieszkają razem z dziećmi czy czworonożnymi przyjaciółmi. Jeśli jednak na twojej zamszowej sofie pojawi się już brud i plama, nie panikuj. Istnieje bowiem wiele sposobów, dzięki którym pozbędziesz się ich w mgnieniu oka. W jaki sposób? Podpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.
Czym wyczyścić kanapę z zamszu i innych obić? Oto podstawowe zasady
Na początku warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, jeśli chodzi o czyszczenie kanapy. Dobrą praktyką jest odkurzanie jej minimum raz w tygodniu, żeby uniknąć rozmnażania się kurzu i bakterii. Jest to szczególnie istotne, gdy wśród domowników znajdują się osoby z alergią. Wówczas należy nawet zwiększyć częstotliwość takiej pielęgnacji. Obecnie producenci często oferują odkurzacze ze specjalnymi końcówkami do trudno dostępnych miejsc, takich jak wgłębienia kanap czy małe elementy zagłówków. Dwa razy w roku dobrze jest też zamówić profesjonalne czyszczenie obicia. Dobrze mieć na uwadze, żeby nie nadwyrężać struktury obicia (np. nie skakać po nim). Ponadto kiepskim pomysłem okaże się też stawianie na sofie gorących przedmiotów, takich jak np. talerze czy kubki. Trzymanie się tego typu zasad jest istotne, niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest twoja kanapa. Dzięki nim przez wiele lat dana sofa będzie prezentować się jak nowa.
Jak czyścić welur i zamsz? Przedstawiamy domowe sposoby na każdą kieszeń
Podstawowe zasady nie wystarczą jednak, gdy mowa o zabrudzeniach tkaniny obiciowej. Każdy materiał ma inną strukturę i właściwości, więc zupełnie inaczej wyczyścimy tę samą plamę na sofie wykonanej z zamszu i weluru. Jak wyczyścić kanapę z zamszu? Jak czyścić welurowe obicie? Przedstawiamy skuteczne, domowe metody. Kanapa zamszowa. Meble obite tym rodzajem materiału przepięknie uzupełniają wnętrze w niemal każdym stylu. Potrafią jednak stanowić wyzwanie, gdy przychodzi do ich czyszczenia. Najważniejsza zasada, którą warto zapamiętać? Staramy się nie czyścić zamszu na mokro (o ile to możliwe). Plamy suche likwidujemy również „na sucho” – możemy przetrzeć je gumową szczoteczką lub w przypadku poważniejszych zabrudzeń, specjalną pianką z detergentem. W sytuacji, gdy pojawiają się tłuste plamy, możemy wysypać na kanapę mąkę ziemniaczaną lub talk i pozostawić do wyschnięcia. Później usuwa się pozostały proszek. Plamy mokre należy w pierwszej kolejności wysuszyć papierowym ręcznikiem. Dopiero potem możemy przystąpić do usuwania zabrudzeń. Zanieczyszczenie warto potraktować octem lub mieszanką sody oczyszczonej z mlekiem. Niezawodnym sposobem na wyczyszczenie kanapy z zamszu jest też…użycie skórki od chleba! Należy pocierać nią wysuszoną plamę, aż do jej ustąpienia. A jak jednak czyścić welur? Podobnie jak w przypadku kanapy zamszowej, tutaj również ważne jest, żeby na początku wysuszyć plamę. Dopiero potem możemy przejść do samego likwidowania plam. Wśród domowych sposobów - tym najpopularniejszym - jest użycie roztworu amoniaku. Jak go przygotować? Do litra wody należy dodać około dwie łyżki amoniaku, następnie całość zamieszać. Na samą welurową kanapę nakładamy mieszankę miękką ściereczką, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem włosia (nigdy „pod włos”, ponieważ może to uszkodzić delikatne włókna materiału). Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie sody oczyszczonej, połączonej z sokiem z cytryny. Powstałą pastę nakładamy na plamę i pozostawiamy do wyschnięcia, następnie usuwamy jej pozostałości. Jeśli domowe sposoby nie wystarczą, welur możemy również wyczyścić przy pomocy detergentów, dedykowanych do tego rodzaju obicia. Tutaj jednak również musimy trzymać się zasady, żeby nie doprowadzić do zbytniego zamoczenia tapicerki, ponieważ istnieje ryzyko, że materiał odkształci się. Każdy środek tego typu warto również przetestować na mało widocznym fragmencie tkaniny.
KOMENTARZE