Ekoskóra to rozwiązanie, które od kilkunastu lat podbija serca konsumentów. Fakt ten oczywiście nie powinien nikogo dziwić, ponieważ skaj (lub jak kto woli derma) łudząco przypomina prawdziwą skórę, a jednocześnie jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości, bardziej wytrzymały na szkodliwe działanie promieni słonecznych i wody, a jego zakup nie nadwyręża domowego budżetu. Czy ekologiczna skóra posiada jakieś minusy? Owszem – nie przepuszcza powietrza, co w efekcie może przyczynić się do powstawania mokrych (na przykład od potu) plam na powierzchni, chociażby po wstaniu z kanapy w ciepły dzień. O czym jeszcze warto wiedzieć, decydując się na meble z ekoskóry? Istotna jest pielęgnacja. I choć mogłoby się wydawać, że będzie ona wyglądać podobnie do tej, którą stosuje się w przypadku naturalnej tkaniny, w rzeczywistości jest to błędne założenie. Czym więc czyścić ekoskórę i jak o nią dbać, by długo prezentowała się jak nowa? Odpowiedzi miedzy innymi na te pytania czekają na ciebie w naszym artykule.

Czym czyścić ekoskórę i zafarbowaną ekoskórę? Przedstawiamy domowe sposoby

Czym wyczyścić ekoskórę? Skutecznych sposobów istnieje kilka. Jednym z najpopularniejszych jest ten z użyciem wody i szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Jak z niego skorzystać? W mieszance tej zanurz gąbkę i porządnie ją wyciśnij, a następnie przetrzyj kanapę czy fotel. Na koniec dokładnie wytrzyj materiał ręcznikiem papierowym. Czynność najlepiej powtarzać raz na dwa tygodnie lub na bieżąco, gdy powstanie zabrudzenie. Pamiętaj, by nie dopuścić do sytuacji, w której plama przedostaje się w głąb tkaniny. Wówczas z pewnością niezbędne okaże się użycie silniejszych środków, które niestety mogą nieco uszkodzić wygląd twojego mebla (na przykład poprzez wyblaknięcie danego miejsca).

A czym wyczyścić zafarbowaną ekoskórę? Procedura wygląda dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku niefarbowanej dermy.

Czym czyścić ekoskórę? Możesz skorzystać z gotowych produktów

Poza domowymi metodami w zanadrzu masz jeszcze opcję gotowych środków czyszczących. Na rynku jest aktualnie bardzo duży wybór wśród tego typu produktów. Wiele z preparatów ma w swoim składzie wodę (nie alkohol), dzięki czemu z pewnością ich używanie nie okaże się szkodliwe dla ekoskóry. Nie zapominaj jednak, by korzystać z nich zgodnie ze wskazówkami producenta.

Czym czyścić ekoskórę? Tych rozwiązań lepiej nie próbować!

A czy istnieją produkty, którymi nie powinno się czyścić ekoskóry? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście twierdząco. Na liście preparatów zakazanych z całą pewnością powinny znaleźć się detergenty, które w swoim składzie zawierają między innymi alkohol, amoniak, naftę czy substancje żrące. Nie wolno sięgać również po zmywacze, wybielacze czy rozpuszczalniki. Tego typu preparaty w mgnieniu oka przyczynią się do powstania niemożliwych już do usunięcia przebarwień, przetarć, a nawet pęknięć. Niewskazane jest również używanie wosku, ponieważ doprowadzi on do sztywnienia materiału, a w konsekwencji do jego pękania.

Co ważne – odradzamy także używania popularnych kremów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała czy oliwki. Skaj w przeciwieństwie do naturalnej skóry, nie wchłonie takich specyfików. W rezultacie uzyskasz niepożądany rezultat.

Jak naprawić ekoskórę?

A co jeśli popełnisz błąd i na skutek czyszczenia dojdzie do pęknięć na ekoskórze? Jeśli wydaje ci się, że jedyną możliwością jest wówczas skazanie kanapy czy fotela na śmietnik i zapomnienie, to jesteś w błędzie. Meble pokryte ekologiczną skórą można bowiem naprawić lub przynajmniej podjąć taką próbę. W jaki sposób to zrobić? Jedną z najprostszych metod jest zszycie pęknięcia – oczywiście opcja ta zda egzamin tylko przy małych dziurach. Jak się zabrać za to zadanie? Zacznij od zszycia uszkodzenia za pomocą igły i nici do skóry i zrób to tak, by powstał gęsty ścieg. Późnij nanieś specjalny klej do naprawy skór, a gdy on wyschnie, usuń nici. W efekcie miejsce szycia będzie niemal niewidoczne.

Jakie jeszcze mamy możliwości? W przypadku większych uszkodzeń pomocne okaże się też naszycie łatki. Jak to zrobić? Banalnie prosto. Wystarczy, że znajdziesz kawałek tkaniny w tym samym odcieniu co materiał na uszkodzonym meblu, a następnie wytniesz odpowiedni fragment i przytwierdzisz go na miejscu dziury przy pomocy kleju do skóry.

Z większymi rozdarciami poradzi sobie również tak zwana płynna skóra. Jak użyć tego produktu? W tym przypadku też trzeba nabyć fragment ekoskóry, zbliżony do tego, którym obszyta jest kanapa czy fotel, z tą różnicą, że materiał należy przykleić od dołu. Z wierzchniej strony natomiast wypełniamy równomiernie uszkodzenie płynną skórą. Gdy preparat wyschnie, wyrównujemy powierzchnię, a później pokrywamy uszkodzenie farbą. W końcowym kroku można również całość potraktować środkiem do konserwacji skóry.