Technorattan to pojęcie, które z pewnością nie raz obiło ci się o uszy - szczególnie jeśli jesteś w trakcie poszukiwań idealnego zestawu wypoczynkowego do swojego ogrodu. Ale czy wiesz, co dokładnie kryje się pod tym hasłem? Jesteśmy przekonani, że w pierwszej kolejności na myśl przychodzą ci skojarzenia z rattanem. Czy to dobry kierunek? Poniekąd. Warto jednak wiedzieć, że między tymi tworzywami istnieją zasadnicze różnice. Jakie? Odpowiedzi między innymi na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest technorattan? – co dokładnie kryje się pod tym hasłem?

Polirattan, polyrattan czy petan to alternatywne nazwy dla technorattanu. Pod każdym w tych haseł kryje się tworzywo sztuczne lub jak kto woli – sztuczny ratan. Chodzi o syntetyczną żywicę, złożoną z włókien polietylenowych, utrwalonych przed promieniowaniem UV. Materiał ten wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji kompletów wypoczynkowych – głównie w wersji ogrodowej, a także do budowy skrzyń, osłon doniczkowych i różnego typu dekoracji. Dlaczego produkty z technorattanu znajdziesz głównie na zewnątrz? Tworzywo to jest niezwykle wytrzymałe na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo produkty tego rodzaju prezentują się niesamowicie stylowo, a ich pielęgnacja nie jest wymagająca.

Czym się różni rattan od technorattanu?

Jak już wspomnieliśmy, większości technorattan kojarzy się z rattanem. I choć w obu przypadkach chodzi o tworzywo, w rzeczywistości mowa o dwóch zupełnie innych materiałach. Na czym więc polega różnica?

Rattan jest rośliną tropikalną, z drewna której od setek lat wytwarza się meble i akcesoria dekoracyjne. Materiał ten cieszy się od dawna wielką popularnością, ponieważ pod wpływem pary wodnej staje się niesamowicie plastyczny, przez co można z niego uformować niemal dowolny kształt. Kolejnymi zaletami mebli z rattanu są: lekkość, wygoda, elegancja

. Ponadto za tego rodzaju produkty przyjdzie ci zapłacić nieco mniej, niż za wersje z technorattanu. A czy rattanowe artykuły mają jakieś minusy? Niestety ich wytrzymałość na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych nie jest wysoka. W związku z tym przedmioty te należy odpowiednio zabezpieczać zarówno zimą, jak i latem.

Rattan a technorattan – jak dbać o tego rodzaju produkty?

Jak już wspomnieliśmy, produkty z rattanu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przez cały rok. Zimą warto przechowywać je w suchym, zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ deszcz czy śnieg, a także niskie temperatury z pewnością niekorzystnie wpłyną na ich kondycję oraz wygląd. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, koniecznie trzeba owinąć rattanowe przedmioty szczelnie folią ochronną (nie rób tego zbyt mocno, ponieważ odcinając dopływ powietrza, stworzysz dobre warunki do rozwoju bakteriom i grzybom). Pamiętaj też, że również latem – gdy promieniowanie słoneczne jest silne – warto schować rattanowe meble do cienia, ponieważ wystawione na słońce, mogą szybko stracić kolor. Co ważne – wszelkiego rodzaju zabrudzenia, usuniesz wyłącznie przy pomocy odrobiny wody i detergentu. Produkty z rattanu nie potrzebują żadnych specjalnych środków konserwujących.

A co z technorattanowymi produktami? Tutaj sytuacja wygląda prosto. Jako że meble czy dodatki tego typu są wytrzymałe na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, możesz bez obaw zostawić je jesienią czy zimą na tarasie – bez żadnego przykrycia. Nie ma również potrzeby, by w szczególny sposób je konserwować, a wszelkich zanieczyszczeń pozbędziesz się przy użyciu wilgotnej ściereczki, nasączonej mydłem czy płynem do mycia naczyń.

Rattan a technorattan – wady i zalety obu rozwiązań

Zarówno produkty z rattanu, jak i technorattanu mają swoje plusy i minusy. Dużą zaletą pierwszych mebli i dodatków jest z pewnością fakt, że są lekkie, wygodne i stylowe. Poza tym utrzymanie ich w czystości również nie stanowi większego problemu. Na tle innych ogrodowych mebli ich cena również nie jest wygórowana. Kłopotliwe może być jednak przechowywanie mebli tego rodzaju zimą czy chowanie ich w cień latem.

A co z technorattanowymi produktami? Plusem z pewnością będzie fakt, że nie trzeba tego rodzaju rzeczy chować na sezon jesienno-zimowy do suchego, zamkniętego pomieszczenia. Utrzymanie ich w czystości również nie stanowi problemu. Problemem może być jednak nieco wyższa cena, a także to, że technorattanu nie można przemalować (w przeciwieństwie do rattanu). Oznacza to, że przez cały czas użytkowania meble czy dodatki będą musiały mieć taki sam kolor.