Dopiero urządzasz swoje nowe mieszkanie, a może planujesz remont salonu? Jeśli tak, jest to najlepszy moment, żeby zastanowić się, na jaki mebel wypoczynkowy się zdecydować. To bardzo ważna decyzja – w końcu to tutaj skupia się całe domowe życie. Gdy mamy do dyspozycji większy metraż, idealnym rozwiązaniem może okazać się duża sofa narożna z funkcją spania. Czym kierować się przy wyborze idealnego mebla? W poniższym artykule zebraliśmy garść przydatnych wskazówek.
Bardzo duży narożnik do salonu – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mebli wypoczynkowych, które zadowolą nawet tych najbardziej wymagających. W szerokiej ofercie sof i kanap, znajdziemy również niezmiennie cieszące się popularnością narożniki. Dlaczego akurat ten mebel ma tylu zwolenników? Na jego korzyść przemawia z pewnością kształt, często w formie litery L lub U, który zapewnia korzystającemu dodatkową przestrzeń do siedzenia. Narożnik to jednak nie tylko komfort i wygoda, ale też oszczędność miejsca – ustawiony w rogu salonu, w sposób funkcjonalny wypełni całą przestrzeń i zmaksymalizuje ilość miejsc do siedzenia. Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdy planujemy przestrzeń dla większej ilości osób – wówczas wygodny, duży narożnik do salonu zapewni wystarczająco dużo wygodnych miejsc do siedzenia.
Duża kanapa narożna do salonu – na co zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza?
Decydując się na aranżację naszego salonu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przy wyborze narożnika istotną rolę będzie odgrywać metraż oraz kształt pomieszczenia. Im bardziej rozmieszczenie ścian będzie przypominać kwadrat, tym pomieszczenie będzie bardziej ustawne i będziemy mogli pozwolić sobie na większą przestrzeń wypoczynkową. Jeśli dodamy do tego metraż pomieszczenia, pozwoli nam to optymalnie zaplanować przestrzeń i jej strefy funkcjonalnie. Prawidłowe zaplanowanie przestrzeni wypoczynkowej z bardzo dużym narożnikiem do salonu powinniśmy zacząć od sprawdzenia potencjalnej przestrzeni na kanapę, przed i po rozłożeniu, o ile posiada funkcję spania. Warto również sprawdzić, ile odstępu będziemy potrzebować od pozostałych mebli w pokoju – szafy czy stołu. Ważna rada - przed wycieczką do sklepów meblarskich, warto rozrysować sobie plan salonu, z uwzględnieniem wszystkich wymiarów – to zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu przy zakupie.
Duża sofa narożna - z funkcją spania czy bez?
Znamy już wszystkie wymiary – i co dalej? Tutaj przechodzimy do najprzyjemniejszej części, czyli wyboru samego mebla. W pierwszej kolejności powinniśmy się zdecydować na określony kształt – na rynku dostępne są duże narożniki lewo i prawostronne oraz takie układające się w literę U. Te w kształcie litery U szczególnie dobrze sprawdzą się w bardzo dużych, otwartych przestrzeniach, ponieważ dzięki swoim rozmiarom dobrze wypełnią wnętrze. Na tym nie koniec ważnych decyzji – musimy jeszcze określić, czy nasz narożnik ma posiadać funkcję spania. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność miejsca (nie trzeba organizować dodatkowej przestrzeni do spania dla gości) i czasu (zazwyczaj takie kanapy rozkłada się w kilka sekund). W ofercie producentów często znajdziemy rozkładane narożniki z wygodną i przestronną przestrzenią do spania, wyposażone w dodatkowe skrzynie do przechowywania pościeli. Istotne jest również, jak często będziemy korzystać z przestrzeni do spania w narożniku – jeśli ma służyć na co dzień, warto rozważyć zakup wersji z wysokoelastycznym materacem piankowym lub wielosprężynowym. Takie rozwiązanie zapewni nam komfort snu na długie lata.
Duży narożnik do salonu – jakie dodatkowe funkcje będą przydatne?
Producenci oferują obecnie dużo dodatkowych funkcji, które mają na celu zwiększenie komfortu użytkowania, ale też większą personalizację narożnika. Do najpopularniejszych rozwiązań należą regulowane zagłówki, dodatkowe schowki (np. pojemniki na książki czy magazyny), czy moduły. Możemy również zdecydować się na bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak wbudowane gniazdka USB czy miejsca do ładowania indukcyjnego.
KOMENTARZE