Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu. Powinno charakteryzować się przede wszystkim duża funkcjonalnością oraz być łatwe w utrzymaniu go w czystości. Umywalka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia naszej łazienki.

Dostępność wzorów oraz surowców, z których umywalki zostały wykonane jest ogromny i może przyprawiać nas o zawrót głowy. Razem z lustrem i odpowiednim oświetleniem mogą one tworzyć idealną całość oraz być odpowiedzialne za charakter pomieszczenia. Przed zamocowaniem umywalki musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Standardowe wymiary umywalki to szerokość od 40 do 75 centymetrów. Umywalkę powinno umieszczać się na wysokości około 85 centymetrów. Oczywiście jeżeli z łazienki korzystają bardzo niskie osoby należy dopasować wysokość według własnych potrzeb. Na rynku dostępne są różne rodzaje umywalek. Jak więc wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb? Wybór umywalki należy uzależnić m.in. od sposobu montażu.

umywalkaumywalka

Dostępne sposoby montażu umywalek:

Umywalki wiszące i stojące

Najpraktyczniejszym i najbardziej solidnym rozwiązaniem jest umywalka stojąca lub wisząca. Jest to również rozwiązanie najbardziej popularne. Do umywalki wiszącej mogą zostać podstawione specjalne łazienkowe blaty lub meble. Są praktyczne i dzięki odrobinie wyobraźni mogą przybierać rozmaite ciekawe, nowoczesne lub bardziej tradycyjne formy. Umywalki stojące coraz częściej wyposażone są w zdobną „nóżkę”. Niestety nie da się zagospodarować przestrzeni znajdującej się poniżej.

Umywalki meblowe

Kolejnym rodzajem umywalek, są umywalki meblowe. Są dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek w bloku, gdyż rozmiarem i kształtem dopasowane są do wielkości łazienkowych mebli. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupowanie gotowych zestawów mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami.

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Ostatni rodzaj umywalek to umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Umywalki blatowe umocowuje się w blacie, jedynie malutki kawałek wystaje nad nim. Umywalki podblatowe całkowicie umieszczone są wewnątrz blatu. Całą umywalkę umieszcza się pod blatem. Zaletą tego modelu jest dodatkowa przestrzeń pod umywalką, którą można zagospodarować jako szafkę i chować do niej podręczne rzeczy, kosmetyki czy ręczniki. Wokół umywalki pozostaje sporo miejsca na akcesoria i gadżety.

Kolejnym kryterium doboru idealnej umywalki jest tworzywo, z którego ma być wykonana. Pod tym względem na rynku dostępne są najróżniejsze materiały. Klasycznym wyborem jest ceramika, popularna w polskich domach i mieszkaniach. Umywalki ceramiczne są praktyczne i trwałe.

Rodzaje materiałów dostępnych na rynku: 

Ceramika

Idealny wybór do klasycznej łazienki. Producenci proponują umywalki ceramiczne ze specjalną warstwą, która ułatwia czyszczenie i minimalizuje osadzanie się kamienia i kurzu. Znajdująca się w większości polskich łazienek. Najczęściej pokrywana jest specjalną warstwą, która ułatwia czyszczenie.

Granit i marmur

Najtrwalsze materiały dostępne na rynku. Umywalki wykonane z tak szlachetnych kamieni są drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, są łatwe do utrzymania w czystości.

Stal nierdzewna

Umywalki wykonane ze stali nierdzewnej są eleganckie, trwałe i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości. Uszlachetniona powierzchnia ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. A wysoka wytrzymałość w połączeniu z ciekawym wyglądem wpływają na wyjątkowość tych umywalek.

Szkło

Modne i efektowne. Oryginalne rozwiązanie pasujące do nowoczesnych łazienek. Zdecydowanie godne uwagi rozwiązanie. Wykonane są ze szkła hartowanego, w razie stłuczenia z pewnością nas nie porani.

Wybór umywalki jest kwestią bardzo indywidualną, nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który z opisanych rodzajów umywalek jest najlepszy. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie ułatwi Wam zadanie i pomoże w wyborze najlepszej łazienkowej umywalki.